Ndryshimi i emrave të rrugëve në Tetovë, Kasami: Po presim intervenim nga kadastra

ina-online
ina-online

19 Gusht, 2023

Kryetari i komunë së Tetovës pret që kadastra e Tetovës të bëjë regjistrimin e rrugëve, urave dhe lagjeve të reja që më pas ai të fillojë të bëjë riemërimin e tyre. Edhe pse një iniciativë e tillë u promovua në kohën kur në Tetovë u mbajtën zgjedhjet për këshillin komunal, deri tani nuk ka asgjë konkrete.

“Në Tetovë kemi një projekt më të gjerë, që të gjithë rrugët e Tetovës të emërohen. Edhe njëherë po e përsëris, fatkeqësisht këtu ne presim që një studim që duhet ta bëjë Kadastra e Maqedonisë, të cilin akoma nuk e kemi. Edhe më tutje ka plot rrugë në Tetovë, të cilat nuk janë të regjistruara dhe për të bërë emërimin e tyre, është obligim i Komunës. Duhet të jenë të regjistruara dhe këtë regjistrim e bën Kadastra”, tha Bilall Kasami – kryetar i komunës Tetovës.

Kasami thotë se nëse kadastra nuk e bën një gjë të tillë, gjithçka mbetet për vitin tjetër.

“Nëse ata nuk e bëjnë këtë, do të na duhet së paku vitin e ardhshëm të parashohim mjete në buxhet, sepse është një projekt që do të kushtojë dhe me këtë të bëjmë regjistrimin e rrugëve, pastaj me një vendim, duke respektuar të gjitha procedurat – të bëjmë emërtimin e rrugëve. Kjo do të jetë publike, transparente dhe do të konsultohen të gjitha shtresat e shoqërisë, të gjithë individët që do të jenë të interesuar, që të kemi një emërtim adekuat me realitetin e sotëm”, deklaroi Bilall Kasami – kryetar i komunës Tetovës.

Nga Shoqata Akademikëve shqiptarë që bashkë me komunën e Tetovës para zgjedhjeve lokale promovuan projektin për ndryshimin e emrave kanë thënë se në komunë kanë dorëzuar projektin në shtator të vitit 2022, por akoma nuk është marr asnjë iniciativë.

Në Tetovë, ende ka shumë emra të rrugëve dhe shkollave që aspak nuk përkojnë me realitetin etnik, ku edhe pse shumica e banorëve janë shqiptarë, megjithatë ata përballen me emra që janë vendosur në kohën e sistemit komunist.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Aksidenti-600x360

Një djalë 18-vjeçar ka humbur jetën në një aksident në Tetovë

LSDM

Kovaçevski: LSDM-ja është e hapur për të gjithë anëtarët e saj, gjithkush mund të japë kontribut

spital-infermiere-mjeke

Në spitalin e Manastirit mjekët paguheshin për kujdestari edhe kur nuk punonin

Kuvendi parlamenti maqedoni

Ligji për amnisti është dorëzuar në Kuvend – do të zbatohet me procedurë të shkurtuar

Gruevski-Mijallkov-dhe-Jankullovska-780x439

Jankullovska: Unë kurrë nuk jam pajtuar me arratisjen e Gruevskit

burgu

Me 24 milionë euro do të ndërtohet objekt i ri për burgun e Idrizovës, ja sa të burgosur pritet të vendosen në këtë objekt

spital-1130x635-1-696x391

Nëna e 17-vjeçarit me autizëm që u keqtrajtua në Demir Hisar: Mezi rrinte në këmbë, ishte i mbidozuar nga ilaçet

kovacevski

Kovaçevski demanton Alitin: S’kam biseduar me Ahmetin për Ligjin e UÇK-së!

maqedoni-flamuri

Maqedonia e Veriut ndër 50 vendet më të sigurta në botë

INFO

NA NDIQ