Ndryshon formati i Champions League

INA
INA

08/02/2024

Pas vitit 2024 të tre veprimtaritë e Kupave të Evropës për klube do të ndryshojnë formatin. Në vend të 32 skuadrave pjesëmarrëse, ashtu si ishte deri tani, nga edicioni i ardhshëm në Champions League do të marrin pjesë gjithsej 36 skuadra.

Renditja sezonale e UEFA-s u jep një vend shtesë dy kampionateve më të mira. Në grup luhen 8 ndeshje, në vend të 6 dueleve të zakonshmeve. Nuk ka ndeshje kthimi, por 8 kundërshtarë të drejtpërdrejtë të vendosur nga shorti në grupe. 36 skuadrat do të renditen në 4 grupe me nga 9 ekipe, në bazë të renditjes së klubeve, me kampionët e ligave si koka grupi.

Pra 36 ekipe, të ndara në 4 grupe me 9 skuadra, në bazë të renditjes së klubeve në UEFA, do të luajnë 8 ndeshje në çdo grup. Nuk ka ndeshje kthimi, por 8 kundërshtarë të vendosur nga shorti që do hidhet në gusht në Monte Carlo. Pas ndeshjeve në grupe, 8 më të mirat në renditje shkojnë direkt në raundin e 1/16.

Ata nga vendi i 9-të në të 16-të përballen me ata të renditura nga vendi 17-24. 8 fituesit arrijnë në 1/8-at e finaleve.

Skuadrat që eliminohen nuk kanë mundësi më të zbresin në Europa League. Do të ketë vetëm një short, ai i gushtit pasi përcaktohen 36 ekipet. Minimumi 15 ndeshje për të fituar Ligën e Kampionëve, ndryshe nga 13 që luheshin më parë.

Sistemi i ri gjithashtu revolucionarizon Ligën e Europës dhe Ligën e Konferencës. Edhe këto dy turne do të kenë të njëjtën formulë me 36 ekipe. Mbetet vetëm për t’u parë se si do të funksionojë në realitet.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Anceloti

Ancelotti shpjegon arsyen pse nuk e futi në lojë Arda Gulerin në ditëlindjen e tij

belingam real madrid

Reali marshon sigurt drejt titullit, kalohet edhe “pengesa” Sevilja

kristijan asllani

Shans i artë për Asllanin/ E konfirmojnë mediat italiane, mesfushori shqiptar piketohet titullar edhe në 3 duelet e ardhshme

luka modric

Refuzoi ofertën e Real Madrid, mediet kroate zbulojnë të ardhmen e Modric

Milot Rashica dhe Ernest Muçi.

VIDEO / Goli i parë te Beshiktashi, por Ernest Muçi mbetet me “këmbë në tokë”

luka modric

Mjeshtëria e Luka Modriçit, Real ngadhënjen në finish

xabi alonso

Mega ofertë nga gjiganti europian për Xabi Alonson – 23 milionë euro pagë në vit

milan

Milani ndalet në barazim

arian ademi

Kaos, ofendohet shqiptari në Kroaci, hidhet një ulëse në drejtim të familjes së tij

INFO

NA NDIQ