Në Ballkan, Putini mbështetje më të madhe mori në RMV!

INA
INA

20/03/2024

Nga vendet e rajonit, Presidenti rus, Vladimir Putin, në zgjedhjet e fundit, mbështetje më të madhe ka marrë në Maqedoninë e Veriut – njoftoi Radio Evropa e Lirë duke u thirrur në rezultatet e komisionit zgjedhor të Rusisë.

Sipas grafikës, 88.1% e qytetarëve të Rusisë që jetojnë në vend kanë votuar për Putinin.

Me shifër të lartë prej 77.2% Putini ka marrë mbështetje edhe në Bosnjë e Hercegovinë, kurse në Serbi me 10.84% dhe në Mal të Zi – 8.41%.

Kohëve të fundit, në retorikat partiake, gjithnjë e më shumë po përmendet ndikimi rus. BDI paralajmëroi për “skenar rus” qëllimi i të cilit janë trazirat politike pas zgjedhjeve të 8 majit.

Sipas liderit të BDI-së, Ali Ahmeti, ndikimi rus në vendin tonë bëhet përmes partive politike dhe mediave që ndjekin politikat ruse.

“Në vendin tonë ka parti të krijuara nga Aleksandar Dugin, që është koka e politikave ruse. Ka media, televizione dhe kujt nuk i konvenon paqa, stabiliteti dhe siguria në RMV dhe në Ballkan? Sigurisht që Rusia dëshiron të ketë vatra zjarri gjithkund, për ta arsyetuar okupimin që ia ka bërë një shteti sovran”, Ali Ahmeti.

Paralajmërimet për efektet negative nga ndikimi rus në vendin tonë, dolën në sipërfaqe pas formimit të Qeverisë teknike dhe në prag të përgatitjeve për zgjedhjet e dyfishta në vend.

Autoritete të Qeverisë kanë thënë se kriza energjetike, kriza e çmimeve dhe inflacioni, kanë emër e mbiemër – Rusinë dhe agresioni në Ukrainë. Gjithashtu janë përmendur edhe obstruksionet ndër vite për Korridoret 8 dhe 10D që po bëhen nga Rusia dhe kompanitë ruse. /tvklan.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

KSHZ-Komisioni

Akreditohen 942 vëzhgues, gazetarë dhe përkthyes të huaj për zgjedhjet presidenciale

DASH departamenti amerikan

Korrupsioni i rëndë qeveritar dhe dhuna ndaj gazetarëve – raport i DASH për Maqedoninë e Veriut

pasaporta dokumente personale

Dhe në ditën e votimit, qytetarët e Shkupit do të mund të marrin dokumentet e tyre personale

zgjedhje maqedoni

Zgjedhjet presidenciale, të drejtë vote kanë 1.814.317 qytetarë

pompa-benzines-derivatet-naftes

Nga mesnata këto janë çmimet e derivateve të naftës

inbound9208091233378029311

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

izet

Mexhiti: Zullumi është trashë, do të këputet kësaj rradhe

gashi

Gashi: Taravari, kandidati i vetëm që përfaqëson shqiptarët

qoku

Bekim Qoku: Erdhi dita Ali opozita

INFO

NA NDIQ