Në bankat e Maqedonisë a ka kapital rus apo ukrainas, sqaron Banka Popullore

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2022

“Masat mbrojtëse në sistemin tonë financiar janë të mjaftueshme dhe ai do të vazhdojë të funksionojë pa probleme dhe të sigurojë mbështetje për ekonominë. Kapitali rus apo ukrainas nuk është i pranishëm në strukturën pronësore të bankave tona, kështu që nga ky aspekt nuk ka asnjë ekspozim ndaj stabilitetit të sistemit bankar vendas”, informon Banka Popullore e Maqedonisë.

Në seancën e djeshme të Këshillit, ku u diskutuan zhvillimet e fundit në Ukrainë dhe pasojat për ekonominë që mund të lindin nga zhvillimi i mëtejshëm i situatës, u konkludua se rezervat valutore janë në zonën e sigurt dhe ofrojnë likuiditet të mjaftueshëm valutor për ekonomia vendase dhe stabiliteti i monedhës vendase, përcjell INA.

“Stabiliteti i sistemit financiar është mbështetës për ekonominë, veçanërisht përballë sfidave në rritje nga mjedisi i jashtëm”, nënvizon banka e shtetit.

Në seancë u konstatua se duhet monitoruar nga afër situata, e cila ndryshon nga ora në orë.

“Duke pasur parasysh lidhjen e vogël të ekonomisë sonë me ekonomitë e Rusisë dhe Ukrainës, nuk priten pasoja të drejtpërdrejta, por janë të mundshme të tërthorta. Zhvillimet e fundit po ndikojnë veçanërisht në tregjet globale të energjisë dhe ushqimit, të cilat së bashku me pasigurinë në rritje mund të përkeqësojnë perspektivat e rritjes së ekonomive evropiane dhe botërore”, thekson BPM.(INA)

TË FUNDIT
21 minuta
LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri
1 orë
Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë
2 orë
Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes
2 orë
Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re
2 orë
Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

ME TE LEXUARA

1 ditë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
9 orë
Rritet çmimi i naftës, bie i benzinës
1 ditë
Pas liberalizimit të vizave, turistët nga Kosova braktisin bregdetin e Durrësit
4 orë
Bekim Sali do të udhëheq me Alternativën
11 orë
Qeveria e ardhme pritet të jetë më stabile që ka pasur ndonjëherë vendi!

LEXO MË SHUMË

LSDM SDSM

LSDM më 30 qershor do të zgjedh kryetarin e ri

zeqirija ibrahimi zeka

Ibrahimi: BDI të shkojë në opozitë, të mendojë dhe të reflektojë

hisen berisha

Deputeti Hisen Berisha prish aleancat serbo-arabe dhe rikthen Kosovën në qendër të vëmendjes

lsdm koalicioni

Seancë e Bordit Ekzekutiv të LSDM-së për zgjedhjet e parakohshme brenda partisë për kryesinë e re

Gordana Siljanovska Davkova

Siljanovska: E respektoj Marrëveshjen e Prespës, deklaratën e kam nënshkruar me emrin aktual kushtetues

fature-market

Për një vit, kostoja e jetesës në RMV është rritur për 200 euro

kshz

KSHZ refuzon ankesën e Frontit Europian për rivotimin në Llërcë

kasami tubim

Bilall Kasami heq dorë nga mandati i deputetit

vmro

VMRO kërkon përgjegjësi për sallat kirurgjike, thotë se ministri Demiri nuk e ka idenë se çfarë po ndodh

INFO

NA NDIQ