Në BE nga 505 kilogramë mbeturina komunale për kokë banori, në Maqedoni 441

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2022

Mesatarisht çdo person në BE në vitin 2020 ka krijuar 505 kilogramë mbeturina komunale prej të cilave rreth 48 për qind kanë qenë të reciklueshme. Në mes vendeve anëtare të BE-së, më shumë mbeturina komunale kanë krijuar Danimarka dhe Luksemburgut me 845 kilogramë dhe 790 kilogramë për kokë banori, ndërsa më së paku Rumunia 287 kilogram.

Ne jemi nën mesataren e BE-së, ku çdo banorë në mesatare në vitin 2020 ka krijuar 441 kilogramë mbeturina komunale, prej të cilave 304 kanë përfunduar në mbeturina, tregojnë të dhënat e Eurostat.

Edhe pse nën mesataren e BE-së, në rajon jemi në vendin e dytë sipas mbeturinave komunale për kokë banori edhe para nesh është vetëm Mali i Zi me 485 kilogramë. Më së paku mbeturinave komunale për kokë banori ka Kosova – 256 kilogram.

Në nivel të BE-së në vitin 2020 janë krijuar 225,7 milion tonë mbeturina komunale, që është rritje prej një përqind në krahasim me vitin 2019 dhe 14 për qind krahasuar me vitin 1995.

Mbeturinat komunale, sipas Eurostat, janë mbeturina që janë mbledhur dhe janë larguar përmes sistemit të menaxhimit me mbeturina dhe përveç shprehive shpenzuese varet edhe nga kapaciteti i sistemit të menaxhimit të mbeturinave.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

inbound5716384559552820021

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

speciazilanta

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

inbound1570935745553072141

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

vucic vjosa osmani

Nis seanca për Kosovën në OKB, Osmani përball Vuçiqit

ASH

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

inbound8095449253420538831

Valbona Adili Emini: Pabarazia gjinore në politikë ndihet kudo edhe pse kemi gra të forta e të emancipuara

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Edhe “Demokracia e re sillet më e ndërgjegjshme se VMRO-DPMNE

sela tubim

Ashpërsohet retorika në tubime, VLEN dhe Fronti Europian me akuza dhe porosi mes tyre

INFO

NA NDIQ