Në Beograd kërkohen sanksione kundër Rusisë, reagim nga Moska

Iliria News Agency
Iliria News Agency

14 Mars, 2023

Një qëndrim i çuditshëm: Amerika po i bën presion Serbisë, dhe ministri serb po bën thirrje për veprim kundër Rusisë, ka shkruar zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse.

Serbia është nën presion për të vendosur sanksione ndaj Rusisë, tha të martën zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, pasi ministri serb Rade Basta tha se vendi i tij duhet t’i bashkohet sanksioneve perëndimore kundër Moskës.

“Pozicioni i çuditshëm: Amerika po i bën presion Serbisë dhe ministri serb po bën thirrje për veprim kundër Rusisë”, ka shkruar Maria Zakharova në Telegram.

Edhe pse Serbia e ka dënuar vazhdimisht pushtimin rus të Ukrainës në Kombet e Bashkuara, ajo ende po i reziston presionit perëndimor për të vendosur sanksione ndaj Moskës.

Të hënën, Rade Basta, ministri i ekonomisë i Serbisë, tha se Serbia po paguante një çmim të lartë për refuzimin për t’iu bashkuar embargos ndërkombëtare kundër Rusisë.

“Vendi ynë tashmë po paguan një çmim të lartë për mosvendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë dhe kjo po bëhet e padurueshme”, ka shkruar Basta në Instagram. /tesheshi

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

serbi-575x360-1

Ushtrinë në kufi me Kosovën- çfarë i thanë Vuçiqit në telefon nga Shtëpia e Bardhë

shba

Shtëpia e Bardhë thirrje Kosovës dhe Serbisë të ulin tensionet

varga eurotalks

Politika e Vuçiçit njësoj si e Millosheviçit, Varga për Eurotalks (VIDEO)

james-rubin-xhejms-

Rubin: Rusia përdor mediat për të zbehur mbështetjen e Ballkanit për NATO-n

daniel fried

Fried: Ngjarjet e fundit i kanë rrënjët në Serbi

SONY DSC

Nëse do të shkoni për pushime në Mal të Zi, patjetër duhet ta dini këtë

parlamenti-bullgar

Bullgari: Përplasje fizike në parlament!

vucic

Vuçiq konfirmon se do të takohet me Macron-in dhe Scholz-in

vucic rama kovacevski

Tensionet në veri, Vuçiq takohet me Ramën dhe liderët e tjerë të Ballkanit

INFO

NA NDIQ