Në Beograd shfaqen plakata me foton e Millosheviqit dhe “Kosova është Serbi”

Picture of INA
INA

25/06/2024

Në disa vende në Beograd sot janë shfaqur plakata me Slobodan Millosheviqin, nën të cilin shkruhet “Kosova është Serbia”. Autor i këtyre pllakatave është lëvizja “Nashi”, e njohur për sulmet e shpeshta ndaj mediave dhe gazetarëve, shkruan Nova.

Një nga vendet ku u vërejtën pllakatat është në urën e Brankovit. Këto pllakata kanë dalë një ditë para vazhdimit të dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel, ku do të marrin pjesë kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq.
Lëvizja “Nashi”, e cila ka si udhëheqës ligjëruesin fetar Ivan Ivanoviq, është specializuar në këtë lloj pllakatash dhe shpesh sulmon politikanët opozitarë dhe mediat.

Financimi i aktiviteteve të kësaj lëvizjeje dhe printimi i pllakatave nuk është njohur publikisht, dhe lëvizja ka qenë objekt kritikash për aktivitetet e saj kundër opozitës dhe shtëpive mediatike.

Gjykata Kushtetuese e Serbisë në vitin 2012 ka refuzuar propozimin për ndalimin e punës së shoqatës së qytetarëve “Naši”.

TË FUNDIT
6 orë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
6 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
23 orë
Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave
2 ditë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
2 ditë
Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ME TE LEXUARA

6 orë
Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës
23 orë
Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave
6 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

LEXO MË SHUMË

presheva

Rrëmbehet një fëmijë i mitur nga Presheva, dyshohet një shtetas i Kosovës

kufi tabanoc

LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona

paraburgim-1

Greqi: Shqiptarët e burgosur futen në grevë urie, ankohen për shkelje të të drejtave

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

faton hajrizi

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

ardita sinani ragmi mustafa

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

hristijan mickoski

Mickoski-Radev: Prioritet janë marrëdhëniet e mira fqinjësore

Borell

Borrell: Serbia ka dështuar edhe një herë në përputhje me sanksionet e BE’së kundër Rusisë

aksident serbi

Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia

INFO

NA NDIQ