Në Bullgari prej sot udhëtohet me kushte të reja

Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/01/2022

Nga sot, të gjithë qytetarët e Maqedonisë së Veriut lejohen të hyjnë në Bullgari me certifikatë të vlefshme vaksinimi kundër Covid-19 ose një certifikatë se ka kaluar sëmundjen, së bashku me një test negativ PCR jo më të vjetër se 72 orë.

“Për hyrjen e të miturve nga 12 deri në 18 vjeç është i detyrueshëm edhe testi PCR negativ”, njofton MPJ.

Ministria e Punëve të Jashtme thekson se pas komunikimit intensiv mes Ministrive të Jashtme të dy vendeve, institucionet kompetente të Bullgarisë kanë marrë një vendim të ri për hyrjen e shtetasve tanë në Bullgari.

Për shkak të përkeqësimit të situatës epidemiologjike, Maqedonia e Veriut vazhdon të jetë në të ashtuquajturën zonë e kuqe, por vendimi i fundit heq kufizimet e hyrjes për nevoja jo thelbësore.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Bujar Osmani ‘thumbon’ Albin Kurtin: Kush prish marrëdhëniet me SHBA-të, i bën dëmin më të madh shqiptarëve

Presheva lugine

Kërkohet hapja e degës së gjuhës shqipe në Preshevë, dorëzohet shkresa në Universitetin e Beogradit

merko ramiz

Akuzë për Merkon i cili bleu “Audi” luksoze 67.000 euro derisa Komuna e Strugës e kishte llogarinë e bllokuar

punetor ndertimi

Maqedonia e Veriut ka 9 518 vende të lira të punës

naser zyberi

Ziberi: MPB të punojë me më shumë efikasitet në nxjerrjen e dokumenteve personale

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Propozim-vendimi për rroga më të ulëta të funksionarëve dhe deputetëve u mbështet nga Komisioni kuvendor për zgjedhje dhe emërime

gazi-baba

Komuna e Gazi Babës në Shkup ende nuk po zbaton gjuhën shqipe

palevski vanja

Avramovska-Madiq: Palevski do të ekstradohet menjëherë pas kompletimit të dokumenteve administrative

azerbejxhan

Hiqen vizat mes Shqipërisë dhe Azerbajxhanit

INFO

NA NDIQ