Në çfarë gjendje janë sot shqiptarët e Maqedonisë?

Picture of INA
INA

02/07/2023

Selim Ibraimi

Viti 2001 duhej të ishte përpjekja për më shumë të drejta. Dhe çfarë ndodhi pas kësaj? BDI e zotit Ali Ahmeti në qeveri që nga viti 2002 me ndërprerje të shkurtër në 2006-08, ka arritur disa qëllime. Disa njerëz të afërt të partisë kanë rritur të ardhurat, disa janë emëruar ambasadorë, disa drejtorë, disa miq kanë vdekur, disa janë larguar, disa në burg dhe disa të tjerë janë bërë të paarritshëm në pasuri. Dhe në fund të rrëfimit, lideri Ahmeti me të emëruarit e tij në qeveri në gjykata dhe shërbimet inteligjente paska kërkuar hetime?! Kur udhëheqësi e di rezultatin e procesit pse jo hetime. Ju mund të mbani flamurin e BE-së, SHBA-së, të MV-së dhe shqiponjën me dy koka në zyrat tuaja, por patriotizmi është larg. Realiteti është ndryshe dhe pas skandaleve të fundit i gjithë procesi i vitit 2001 mund të konsiderohet dështim total për ngjitje në pushtet për interesa personale, familjare dhe grupore. Në fund, pas përallave të sotme të drejtuesëve të BDI-së për shtet ligjor dhe demokraci, dihet se nga do të shkojnë shqiptarët e Maqedonisë.
S.Ibraimi.
(2.7.23)

TË FUNDIT
3 ditë
Legjitimiteti dhe pushteti
3 ditë
Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare
5 ditë
Marrëveshja e Konçulit
6 ditë
Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja
6 ditë
Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

zeka-alternativa

Legjitimiteti dhe pushteti

sunaj-raimi

Infeksioni politik i TV kanaleve shqiptare

refik hasani

Marrëveshja e Konçulit

ali mehmeti

Koha që shqiptarët në MV të përfaqësohen ndryshe nga sa ka bërë për 20 vjet BDI-ja

andi-bushati

Pritini kokën Albinit, por mos harroni interesin e Kosovës

ramabaja sadri

Ramabaja: Edi Rama – ky inkarnim i Esat Pashë Toptanit

kim-mehmeti

Kim Mehmeti: Piktori i përbuzi të gjithë votuesit e Kurtit

kurti vucic rama

Dyfytyrësia e sjelljeve të Kryeministrit Rama: Nga ngrohtësia me Vuçiç te ftohtësia me Kurtin dhe pasojat për Kosovën

adnan azizi

Piskamat për pushtet, para dhe pisllëk!

INFO

NA NDIQ