Në ditën e Besëlidhjes, u promovua puna vjetore e ITShKSh-së

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Me një performancë artistike nga grupi muzikor “Duo Scupi”, nisi promovimi i veprimtarisë hulumtuese-shkencore dhe botuese të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup gjatë vitit 2022. Aktivitetet e këtij Instituti zakonisht kanë më shumë se sa një motiv, dhe ky promovim u zhvillua në shenjë të përkujtimit të 579-vjetorit të Besëlidhjes së Lezhës, si njërën nga ngjarjet më të rëndësishme në historinë tonë kombëtare, me Skënderbeun si kryeprijës arbëror.

Drejtori i ITShKSh-së, Skender Asani, tha se figura e kryeheroit Skënderbe prore mbetet udhërrëfyes i përpjekjeve tona shekullore për mirëqenie, konsolidim dhe përbashkim të idealeve të kahershme, dhe Besëlidhja e Lezhës mbetet akti më madhor në momentet kyçe të historisë sonë kombëtare. Sipas tij, kjo Lidhje duhet të na shërbejë si shembull edhe sot se si të bëhemi të gjithë bashkë në ide dhe veprime, në kohën kur çështja e Kosovës është vënë para një sprove të madhe ndërkombëtare. Asani më pas u përqendrua në punën e bujshme të Institutit gjatë vitit paraprak, i cili u karakterizua me shumë projekte shkencore, komfenreca e simpozume, botime dhe bashkëpunime me Prishtinën e Tiranën, duke u shquar Shkupi si qendër e rëndësishme albanologjike.

Më pas sekretari shkencor i Institutit, Sefer Tahiri, dha një pasqyrë më përmbledhëse për gjithë veprimtarinë e bujshme hulumtuese-shkencore të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve – Shkup gjatë vitit 2022.

Dhe në fund, lidhur me veprimtarinë botuese të Institutit, foli përgjegjësi i botimeve dhe njëherit kryetar i Këshillit të Institutit, Sevdail Demiri, i cili tha se falë angazhimit të punëtorëve shkencorë dhe bashkëpunëtorëve të jashtëm të Institutit, është arritur që brenda vitit 2022 të kemi 20 botime të rëndësishme shkendore kryesisht të fushës albanologjike. Këto botime janë realizuar edhe falë mbështetjes nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës, si dhe Ministria e Kulturës e Maqedonisë së Veriut.

Për vitin vijues kalendarik 2023, ITShKSh-Shkup po ashtu ka një plan-program ambicioz të punës hulumtuese-shkencore dhe botuese.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vucic okb

VIDEO/Reagimi i Vuçiqit kur Osmani flet për Fahrije Hotin, Vasfije Krasniqin, Elhame Muçollin e Shyhrete Tahirin

policia-tetoves-spb-mpb

SPB Tetovë i përgjigjet Lëvizjes Besa për akuzat

vjosa osmani okb un

Osmani në KS të OKB-së: Elhame Muqolli ishte vetëm 14-vjeçe kur forcat serbe vranë dhe dogjën 53 civilë

Kongresi Senati Amerikan SHBA

Në ankth për Ballkanin, SHBA-ja aspiron angazhim të shtuar

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

vucic un

Vuçiqi vazhdon me ”përalla”, pretendon se shtypja ndaj serbëve në Kosovë është shtuar

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

Caroline Ziadeh

Shefja e UNMIK-ut: Vazhdoj ta theksoj kërkimin e përgjegjësisë për incidentin në Banjskë

INFO

NA NDIQ