Në ditët e fundit të Qeverisë aktuale, Lloga propozon ligj për Këshillin Gjyqësor

Picture of INA
INA

11/06/2024

Në ditët e fundit të ushtrimit të detyrës së ministrit të Drejtësisë dhe pa mbështetjen e nevojshme në Kuvend, Krenar Lloga propozon ndryshime të një prej ligjeve kryesore të sistemit gjyqësor, atë për Këshillin Gjyqësor. Sipas tij, me këto ndryshime, do të forcohet pavarësia e gjyqësorit, përgjegjësia dhe profesionalizmi.

“Sipas Strategjisë Zhvillimore Sektoriale për Gjyqësorin, është paraparë revidimi i dispozitave të Ligjit për Këshillin Gjyqësor të Republikës së Maqedonisë së Veriut që i referohen përgjegjësisë individuale disiplinore të anëtarëve të Këshillit me fokus të veçantë në definimin e arsyeve për të cilat mund të iniciohet procedura, organi/trupat që do të veprojnë dhe të drejtën në ankesë”, shkruan në FB Krenar Lloga, ministër i Drejtësisë.

Megjithatë, ndryshimet e këtilla janë thuajse të pamundshme, në rrethana kur partia që përfaqëson ai është në opozitë. Veç kësaj, ndryshimet në këshillin gjyqësor propozohen gati një vit e gjysmë pas emërimit të Llogës në krye të dikasterit të drejtësisë.

Lloga u bë aktual pasi u ankua të organizatat ndërkombëtare për paralajmërimin e VMRO-së për shpërndarjen e këshillit, akt të cilin ai tentoi por nuk pati sukses.

Paralelisht shpërndarjes së këshillit, Hristijan Mickoski , ka paralajmëruar ndryshime ligjore për mënyrën e funksionimit të Këshillit Gjyqësor.

Ndërsa vazhdon diskutimi për reformat në Këshillin Gjyqësor, anëtarët e këtij trupi që zgjedh dhe shkarkon gjyqtarë, paraprakisht e ndryshoi rregulloren e punës me të cilën parashikohej llogaridhënie nga Këshilli dhe anëtarët për vendimet e miratuara në lidhje me zgjedhjen e gjyqtarëve.

Pos kësaj, Këshilli dje e miratoi edhe Strategjinë për komunikim 2024-2028 me planin aksional. Me të njëjtën parashikohet ngritje e nivelit të transparencës dhe llogaridhënies së Këshillit Gjyqësor dhe gjykatave. /Alsat.mk

TË FUNDIT
57 minuta
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
2 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
2 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
3 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
3 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Angelov shpalli mënyrën e kompensimit të qytetarëve që kanë pësuar dëme nga fatkeqësitë natyrore
2 ditë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
11 orë
PP: Me marrëveshjet në “Zinxhir” janë kthyer gati 1.000.000 euro në buxhetin shtetëror
1 ditë
Izet Mexhiti mer detyrën si ministër i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor
3 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

burgu-idrizove

Ndërroi jetë i burgosuri që u rrah në Idrizovë, Prokuroria nis hetimet

INFO

NA NDIQ