Në Frankfurt do të prezantohen potencialet për investime në Maqedoninë e Veriut

INA
INA

5 Shtator, 2023

Para përfaqësuesve të mbi 20 kompanive gjermane nga shumë veprimtari sot në Frankfurt do të prezatohen kushtet dhe mundësitë për investim në Maqedoninë e Veriut dhe përfitimet që ofrohen në tonat zhvillimore teknologjike-industriale.

Në tryezën e rrumbullakët të rrjetit të odave ekonomike gjermane, për potencialet për investime, rregulloren, mundësitë për bashkëpunim, … do të flasin zëvendëskryeministri i angazhuar për çështje ekonomike, koordinim të dikastereve ekonomike dhe investimeve, Fatmir Bytyqi dhe drejtori i Drejtorisë për zona zhvillimore teknologjike industriale (DZZHTI), Jovan Despotovski. Do të drejtohet edhe Antje Vandelt, drejtoresha e AHK Maqedoni e Veriut, pjesë e rrjetit të odave ekonomike gjermane.

Bytyqi dhe Despotovski në kuadër të vizitës në Frankfurt do të kenë edhe takime pune me menaxhmentin e kompanive gjermane me renome globale.

Ata dje nënshkruar kontratë me kompaninë gjermane për bateri litium-jon BMZ për realizimin e investimit prej 65 milionë eurove në ZZHTI Shkup 2, me të cilën janë paralajmëruar mbi 750 vende të reja pune.

Në tregun e Maqedonisë së Veriut punojnë mbi 200 kompani gjermane me 20.000 të punësuar.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kontrolloret-ajror-MK-1130x635-1-696x391

Kontrollorët e trafikut ajror në Maqedoni paralajmërojnë grevë më 12 tetor

kiro gligorov atentat-696x440

28 vjet nga atentati ndaj presidentit Kiro Gligorov

evn-fatura

LSDM: Çmimi i rrymës nuk do të rritet, po kthehet tarifa e lirë ditore nga dhjetori

kuvendi parlamenti

Propozim-rregullorja e re e Kuvendit të RMV-së sot para deputetëve

spital-1130x635-1-696x391

Një fëmijë 17 vjeçar me autizëm i lidhur me zinxhir në spitalin psikiatrik në Demir Hisar

mepso

Pezullohet kompania diskutabile, MEPSO-s i merrte energjinë elektrike pa e paguar

policia financiare e Maqedonise

Kush do të vjen drejtor i policisë financiare, pas largimit të Muaremit

Kuvendi Parlamenti

Propozim rregullorja e Kuvendit në rend dite të mbledhjes së sotme plenare

diell

Shijoni rrezet e diellit edhe këtë periudhë, ja kur pritet përkeqësimi i motit në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ