Në fund të vitit 2021, pati 8 mijë vende të lira pune!

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2022

Në tremujorin e katërt të vitit 2021 në vend ka pasur 7.979 vende të lira pune, tregojnë të dhënat e Entit Shtetëror të Statistikës.

Shkalla e vendeve të lira pune në shtet është 1,59 për qind. Shkalla më e lartë e vendeve të lira të punës preh 3 për qind ka sektori L – Veprimtaritë e Shërbimeve Administrative dhe Mbështetëse, derisa më e vogël është shkalla në sektorin G – Furnizim me energji elektrike, gaz, avull dhe ajër të kondicionuar, që është 0,29 për qind.

Në subjektet afariste me numër të të punësuarve prej 10 deri 49 kanë shkallë më të lartë të vendeve të punës që është 2,28 për qind.

Rajoni i Vardarit ka shkallë më të lartë të vendeve të lira të punës dhe është 1,91 për qind.

Numër më të madh të vendeve të lira të punës, gjegjësisht 2.934, ka në grupin e pesë të profesioneve – Punëtorë për veprimtari të shërbimit dhe shitjes.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ