Në futboll do të ketë edhe karton portokalli

ina-online
ina-online

29/11/2023

Ekipi ndërkombëtar i rregullave të futbollit ka konfirmuar se në futboll do të futet edhe një karton portokalli, përveç verdhë e kuq.

Një karton portokalli do të thotë një pezullim i përkohshëm dhe do të jepet për sjellje të pahijshme.

Lojtari që merr një karton portokalli do të duhet të shkojë të “ftohet” për dhjetë minuta dhe më pas të kthehet në fushë.

Është interesante se në këtë kartë nuk do të shfaqet arbitri kryesor, por arbitri i katërt në fushë.

Kjo risi do të përdoret fillimisht në kategorinë e dytë të futbollit anglez, Championship, nga sezoni 2024/2025.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ