Në Gjermani kanë frikë se kush mund ta zëvendësojë presidentin aktual rus – përmenden tre emra që janë ‘më të këqij’ se Putini

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Një anëtar i parlamentit federal të Gjermanisë ka thënë të mërkurën se vendi i tij ka “frikë” se kush mund të zëvendësojë presidentin rus Vladimir Putin nëse ai largohet nga pushteti.

Alexander Müller, një anëtar i Partisë Demokratike të Lirë dhe Komitetit të Mbrojtjes të Bundestagut, i bëri komentet për Kyiv Post ndërsa diskutonte për luftën në Ukrainë.

Müller përshkroi atë që ai ndjente se ishte ndjenja e përgjithshme në vendin e tij në raport me luftën në Ukrainë, e cila filloi më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Gjermania ishte një aleat i hershëm i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky në konflikt dhe dha shpejt ndihmë financiare, si dhe pajisje bazë si helmeta.

Ndërsa lufta vazhdoi, Gjermania filloi të dërgonte armë të rënda në Kiev, si raketahedhës, armë kundërajrore dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

Pas disa hezitimeve fillestare, Gjermania njoftoi në janar se do t’i përgjigjej thirrjes së Zelensky dhe do të sigurojë tanke Leopard 2.

“Aktualisht mbështetja jonë është shumë e madhe”, tha Müller. “Por ne gjithashtu kemi frikë nga ajo që vjen pas Putinit. Nëse Putini humbet pushtetin papritur, ata që vijnë pas tij nuk do të ishin më të mirë”.

“Unë mendoj se kur Ukraina të fitojë, diçka do të ndodhë në Rusi, por ne nuk e dimë se çfarë saktësisht”, ka thënë më tej Müller, duke shtuar se Federata Ruse mund të shpërbëhet nëse humbet luftën. “Mund të ketë rajone separatiste, të cilat mund të shkëputen nga Rusia. Askush nuk e di”.

Müller gjithashtu përmendi disa pasardhës të mundshëm të Putinit, duke përmendur ish-presidentin rus Dmitry Medvedev, shefin e Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, si dhe Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Federatës Ruse, Valery Gerasimov.

“Ata janë të gjithë më të këqij”, citohet të ketë thënë Müller. “Ne nuk mund t’i shohim gjërat që ndryshojnë për mirë në Rusi. Kështu që ne kemi frikë nga ajo që vjen pas Putinit”.

Kremlini nuk ka komentuar ndonjë pasardhës të mundshëm të Putinit, megjithëse presidenti rus e hapi këtë temë gjatë një sesioni pyetje-përgjigje në TV shtetëror në qershor 2021, kur tha se lideri i ardhshëm do të vinte përmes zgjedhjeve.

TË FUNDIT
5 orë
Presidenti Joe Biden: Po i kaloj stafetën brezit të ri për të bashkuar vendin
18 orë
Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025
2 ditë
A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000
3 ditë
Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së
3 ditë
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

ME TE LEXUARA

18 orë
Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025
5 orë
Presidenti Joe Biden: Po i kaloj stafetën brezit të ri për të bashkuar vendin

LEXO MË SHUMË

biden

Presidenti Joe Biden: Po i kaloj stafetën brezit të ri për të bashkuar vendin

scholz-shulc-olaf

Scholz: Do të kandidoj për kancelar në zgjedhjet federale të 2025

Kamala Harris 2

A është e mundur që ‘Simpsons’ parashikuan kandidaturën e Kamala Harris? Ky është një episod nga viti 2000

Biden

Vëllai i Biden, Frank tregon arsyet se pse presidenti amerikan hoqi dorë nga kandidatura e zgjedhjeve të 2024-së

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

Kamala Harris

Mori mbështetjen e Biden si kandidate për Presidente, Harris: Ne do të fitojmë!

vullnet poshka biden

Demokratët të ndarë për kandidatin për president pas largimit të Biden, kush do t’i prijë garës?!

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

INFO

NA NDIQ