Në kazino dhe bastore qytetarët e Maqedonisë ka lënë rreth 800 milionë euro! (GRAFIKË)

Picture of INA
INA

10/06/2024

Vitin e kaluar në shtet ka pasur 58 subjekte juridike të cilat janë marrë me lojëra të fatit, apo kazino, kurse kanë realizuar të hyra prej 48.778.104.541 denarë apo rreth 800 milionë euro, shkruan në analizën e “Pari“(Paratë), përcjell TV21.

Aq para do të thotë kanë lënë qytetarët e Maqedonisë së Veriut për lojëra të fatit.

Por as bastoret dhe as kazinotë nuk janë të ndaluara, dhe për këtë ka një histori të gjatë në botë, ndërkaq kjo veprimtari kompanive të Maqedonisë së Veriut iu solli fitim prej 70.4 milionë euro.

Më tej në analizë thuhet se kompanitë që merren me bastore dhe me lojëra të fatit, kanë thuajse 7.745 të punësuar dhe janë plotësues serioz i kasafortës së shtetit, si me të ardhura po ashtu edhe me tatime.

Edhe pse shpesh herë mendohet të ndalohet kjo veprimtari, në analizë thuhet se ky lloj biznesi zgjerohet në vazhdimësi.

Në analizë thuhet gjithashtu se në veprimtarinë e kazinove dhe bastoreve janë regjistruar:

Numër i përgjithshëm i kompanive 58
Aktiv për momentin janë 46
Aktiv pjesërisht 7
Të sapoformuar 5
Të hyra të përgjithshme 48.776.104.541
Fitimi i përgjithshëm 4.329.491.505
Numri i përgjithshëm i të punësuarve 7.745
Paga mesatare në industri 33.383.

TË FUNDIT
34 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
5 orë
Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT
6 orë
Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)
6 orë
Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

ME TE LEXUARA

13 orë
Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat
1 ditë
I nxehti afrikan/ Vazhdon faza portokalli – Nga nesër pasdite ndryshon
4 orë
Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke
1 ditë
Pse e ashtuquajtura “Marrëveshja e majit” nuk paraqet obligim juridik ndaj askujt?
9 orë
DASH: Pozicioni i Mickoskit është në përputhje me Prespën
2 ditë
Kosova dhe Serbia, në gjykimin e James Rubinit
1 ditë
Bexheti: Po krijohet një qeveri pa legjitimitet etnik!
34 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
1 ditë
Me këtë formacion Sylvinjo po përgatitet kundër Spanjës?!

LEXO MË SHUMË

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

bejxhan iljaz

Deputetët turq të Frontit kërkojnë që në Kuvend të flitet edhe gjuha turke

isuf kadriu

Ndërroi jetë gazetari Isuf Kadriu, zv/kryeredaktori i TV ALSAT

LSDM

Ish-deputeti i LSDM humb jetën tragjikisht (FOTO)

sadulla duraki duraku

Duraku: Ne jemi ata që kemi legjitimitetin tek shqiptarët, kemi fitore të pastër në gjitha komunat shqiptare

Adnan Azizi

Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

Tifozet kuq e zi kombetarja

UEFA ndëshkon sërish Shqipërinë, dënim i rëndë

muharrem maralusha

Gjenerali shqiptaro-amerikan paralajmëron fuqishëm Vuçiqin: Ja çka do të ndodhë, nëse përdorni forcën kundër Kosovës (FOTO)

haxh-meke

Mbi një mijë pelegrinë myslimanë vdesin nga temperaturat e larta në Arabinë Saudite

INFO

NA NDIQ