Në krye të Këshillit Gjyqësor mund të zgjidhet çdo anëtarë i këtij institucioni

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/03/2023

Kryetar dhe zëvendës kryetar i Këshillit Gjyqësor tashmë do të mund të zgjidhet çdo anëtarë i këtij institucioni dhe jo vetëm ata që janë të deleguar nga ana e kuvendit. Kështu vendosi Gjykata Kushtetuese e cila shfuqizoi nenin 8 paragrafi 3 sipas të cilit me këto institucione mund të udhëhiqnin vetëm të deleguarit e kuvendit. Kushtetuesja ka vlerësuar që kjo dispozitë është antikushtetuese, në kundërshtim me shtetin ligjor si dhe ndarjen e pushtetit. Këshilli Gjyqësor përbëhet nga 15 anëtarë nga të cilët 13 kanë të drejtë vote, pa të drejtë vote aktualisht janë ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga dhe kryetarja e Gjykatës Supreme, Besa Ademi. Tentativë për shfuqizimin e nenit që e rregullon këtë ka pasur nga viti 2020 por vazhdimisht është shtyrë për shkak të mungesës së shumicës.

TË FUNDIT
1 orë
Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
3 orë
Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova
3 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
3 orë
Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

ME TE LEXUARA

1 ditë
U tha që s’ka turistë në Shqipëri, Rama përgjigjet me video nga ishulli i Sazanit (VIDEO)
8 orë
18 zjarre aktive në Maqedoninë e Veriut
1 ditë
Rexhep Memedi: Infermierja nuk ka patur aspak qëllim që ta lëndoj foshnjën, prindërit dhe infermierja zgjatën dorën!
3 orë
Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë
1 ditë
Vritet një ushtar i Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Çmimet e larta në vend nxisin rezervimet rekord të shqiptarëve në këto dy shtete
7 orë
Qeveria ka emëruar disa drejtorë, ja emrat
1 ditë
E kishte dhënë makinën për kompensim me mobilie, mashtrohet një person në Tetovë

LEXO MË SHUMË

IMG_4461

Maqedonia e Veriut po zbrazet, 205 vendbanime nuk kanë aspak popullatë, 215 të tjera janë me më pak se 10 banorë

hristijan mickoski

Mickoski: Në buxhetin e shtetit mungojnë para për çka organet e hetuesisë do të kenë shumë punë

Edi Rama

Rama: Sivjet është rritur numri i turistëve nga Kosova

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

Kreshnik Bekteshi

Bekteshi: Sezona kalon, qytetarët ende presin kondicionerët dhe vauçerët për turizëm

kufi zjarr bogorodice

Mbyllet pika kufitare “Bogorodica”, zjarr në anën greke

denar

Ndahen 4.1 miliardë denarë për paga dhe pesë miliardë për pensione

pasaporta dokumente personale

Mbi 5600 veta kanë hequr dorë nga shtetësia e Maqedonisë gjatë pesë viteve të fundit

Afrim Gashi

Gashi: Kam informacione të sigurta, dhoma 161, si BDI uli pazarin për të hy në Qeveri

INFO

NA NDIQ