Në Kushtetutë nuk mund të hyjnë vetëm bullgarët, por edhe kroatët e malazezët

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

31/01/2022

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq së fundi është përgjigjur edhe për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut. ai theksoi se nuk është mirë të ofertohet për afatet e kërkesës për përfshirjen e pakicës bullgare në Kushtetutë.

Por sipas tij, për Qeveria është që kjo të bëhet para hyrjes së vendit në Bashkimin Evropian. Mariçiq nënvizoi se jo vetëm bullgarët, por edhe kroatët e malazezët mund të përfshihen në Kushtetutë, përcjell INA.

“Ne si Qeveri vazhdimisht jemi deklaruar publikisht se për shkak të konceptit tonë të Kushtetutës të vendosur në vitin 2001 me Marrëveshjen Kornizë të Ohrit, nuk kemi problem të përfshijmë në Kushtetutën tonë dhe komunitetet tjera që nuk janë përfshirë deri më tani, si p.sh. komunitetet kroate dhe malazeze dhe komuniteti bullgar. Pra, ka një vullnet të qartë politik për këtë. Qëndrimi ynë është se kjo duhet bërë përpara se të anëtarësohemi në BE. Mbetet në periudhën e ardhshme në bisedime dhe dialog të hapur me Bullgarinë për të gjetur një mënyrë, por edhe një afat kohor që do të jetë më i përshtatshëm për këtë”, tha Mariçiç. (INA)

TË FUNDIT
10 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
16 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
17 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Vuçiq i dëshpëruar se pse Maqedonia votoi për Rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë
10 orë
Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë
1 ditë
Grenelli i kishte propozuar Trumpit që ta vizitojë Thaçin në Hagë, e zbulon media ndërkombëtare
1 ditë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
7 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

INFO

NA NDIQ