Në listën e OBSH-së të substancave të mundshme kancerogjene dhe aloe vera

INA
INA

5 Korrik, 2023

Aloe vera, e cila përdoret për qëllime terapeutike, është renditur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një substancë e mundshme kancerogjene pas hulumtimit në minjtë.

Lista e vëzhgimit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë përfshin artikuj të tillë si aloe vera që konsiderohen “ndoshta kancerogjene për njerëzit”, të njohur edhe si Grupi 2B.

Shumë nga 94 artikujt në listë mund të mos jenë veçanërisht befasuese, të tilla si benzina dhe asphalt.

Këtë korrik, OBSH pritet të shtojë në listë ëmbëlsuesin artificial aspartame. Produkti ka qenë nën vëzhgim nga komuniteti shkencor për dekada, megjithëse ky zhvillim shihet ende si një lëvizje e guximshme. Aspartami mund të gjendet në rreth 6,000 produkte ushqimore në mbarë botën – dhe lojtarët e industrisë e kanë kritikuar kategorizimin e ri si mashtrues dhe konfuz. Në të kaluarën, lëvizje të ngjashme kanë çuar në padi.

Lista e OBSH-së e subastancave kancerogjenëve të mundshëm është përpiluar nga, Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi Kancerin (IARC).

Duke kombinuar provat shkencore nga studimet e njerëzve dhe kafshëve me të dhëna të tjera relevante, siç janë mekanizmat e mundshëm të kancerogjenezës, provat shqetësuese kategorizohen në katër grupe të mundshme.

– Grupi 1 : kancerogjen për njerëzit. Ai përfshin alkoolin, disa lloje të HPV-së dhe rrezatimin jonizues.

– Grupi 2A : mundësisht kancerogjen për njerëzit. Ai përfshin mishin e kuq, punën e natës dhe ndotjen e ajrit në natyrë.

– Grupi 2B : mundësisht kancerogjen për njerëzit. Aspartame së shpejti do të përfshihet së bashku me aloe vera.

– Grupi 3 : nuk ka dëshmi të mjaftueshme të kancerogjenitetit te njerëzit ose kafshët. Ai përfshin lloje të caktuara të anestetikëve, implantet silikoni të gjoksit dhe ngjyrat e flokëve.

Për Grupin 2B, është e nevojshme të ketë “prova të kufizuara të kancerogjenitetit tek njerëzit dhe dëshmi të mjaftueshme të kancerogjenitetit në kafshët laboratorike”, megjithëse ka paralajmërime. Artikujt mund të hyjnë gjithashtu në këtë kategori, edhe nëse nuk ka prova të drejtpërdrejta të vetive të tyre kancerogjene te njerëzit, pasi ka gjithashtu prova të forta se mekanizmi me të cilin e bën këtë tek kafshët vlen edhe për njerëzit.

Pse aloe vera është në listë

Për shembull, aloe vera u shtua në Grupin 2B pas një studimi dy-vjeçar në minjtë , siç raportohet nga BBC Hulumtimi zbuloi se ata që konsumonin ujë të pijshëm që përmbante një ekstrakt të gjetheve të aloes kishin më shumë gjasa të zhvillonin kancer të zorrës së trashë. E rëndësishmja, kërkime të tjera kanë treguar se disa kimikate në aloe konvertohen në ato që mund të dëmtojnë ADN-në dhe për këtë arsye mund të shkaktojnë kancer në sistemin e minjve dhe njerëzve. Kështu, ka indikacione për qeliza kancoregjene të mundshme te kafshët, por ato janë gjithashtu një arsye që teorikisht kjo mund të ndodhë te njerëzit.

Përveç fiereve dhe lakrës turshi kineze, disa nga artikujt më të shquar në Grupin 2B përfshijnë kontraceptivët vetëm me progesterone, fushat magnetike të frekuencës së radios – të cilat emetohen nga shumë pajisje elektronike të zakonshme, duke përfshirë telefonat celularë.

Lista përfshin gjithashtu një sërë bimësh të tjera, të tilla si ekstrakt kava, i përdorur për shekuj në Ishujt e Paqësorit Jugor si një pije ceremoniale me veti dehëse, si dhe ekstrakt Ginkgo biloba dhe një pluhur rrënjë, i shitur si një ilaç bimor.

Vihet re se udhëzimet e OBSH-së nuk e përcaktojnë sasinë e rrezikut nga asnjë substancë e Grupit 2B dhe as nuk rekomandojnë kufizime për ekspozimin e njeriut ndaj tyre. Në vend të kësaj, kategoria thjesht tregon se sa të forta janë provat që ato kanë disa efekte kancerogjene.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

MOLLA

Ushqimet më të mira që duhet të konsumoni gjatë vjeshtës

intoleranca-ushqimore

Cili ushqim e shkakton kancerin e cili jo: E vërteta prapa të gjitha miteve rreth ushqimeve

grip

Pesë gjërat që mjekët nuk i bëjnë gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit

stres

Një simptomë e pazakontë e skizofrenisë që mund të shfaqet disa vite përpara diagnozës

femija - hiperaktiv

Kujdes kur i bërtisni fëmijëve, është aq e dëmshme sa abuzimi seksual ose fizik

Syri syte

A i fërkon shpesh sytë? Ju mund të shkaktoni dëme të pakthyeshme

ilir alimehmeti

Ilir Alimehmeti jep alarmin: Kjo sëmundje po vret shqiptarët

Foshnja_2

Depresioni pas lindjes, ja se çfarë duhet të dini

mushkerite_sd

7 mënyra për të pastruar mushkëritë në mënyrë natyrale

INFO

NA NDIQ