Në Maqedoni është ulur numri i studentëve të diplomuar në vitin 2022

INA
INA

29/05/2023

Sipas të dhënave të Entit Shtetëror të Statistikës, të fituara nga raportet e pranuara, në vitin 2022, në shkollat dhe fakultetet e larta profesionale kanë diplomuar 7483 studentë të nivelit universitar, që shënon zvogëlim për 3,5 për qind në krahasim me vitin 2021.

Nga numri i përgjithshëm i studentëve të diplomuar, 5995, afërsisht 80,1 për qind janë studentë të rregullt, ndërsa 1488 afërsisht 19.9 për qind janë studentë me korrespondencë.

Numri më i madh, ose 57,1 për qind janë studente të diplomuara.

“Nga numri i përgjithshëm i studentëve, 40 për qind kanë diplomuar në afat të caktuar, ndërsa 60 për qind diplomuan pas afatit të paraparë”, bën të ditur ESHS në publikimin për të diplomuarit në vitin 2022.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

INFO

NA NDIQ