Në Maqedoni gjatë 2022 janë hapur 8.665 firma të reja

Iliria News Agency
Iliria News Agency

25/01/2023

Dinamika e hapjes së firmave të reja ka mbajtur nivelin e vitit 2021. Në vitin 2022, sic përcjell KlanM, janë hapur 8.665 firma të reja, kurse në 2021 ishin hapur 8.662 – tregojnë të dhënat e BiznisMrezha.mk, të përditësuar deri më 16 Janar.

Portali “Pari”, sic përcjell KlanM, ka bërë analizë se kur janë hapur më shumë firma, cilat qytete kanë shfaqur interes për investime të reja dhe çfarë firmash janë hapur.

Të dhënat tregojnë se më shumë firma janë hapur në Shtator – 1.497. Aktivitetet investuese hovin e kanë marrë edhe në Gusht kur janë hapur 1.179 kompani.

Të dhënat që janë analizuar nga portali “Pari”, sic percjell KlanM, tregojnë se tregtarët kanë shfaqur më shumë interes vitin e kaluar për hapjen e firmave të reja – 1.975 kompani në sektorin Tregti me shumicë dhe pakicë.

Viti i kaluar përfundoi me 5 qytete, të cilët edhe në vitin 2021 ishin vende me më shumë firma të hapura. Në “pesëshen” e parë, sic përcjell KlanM, vitin e kaluar ishin Shkupi, Tetova, Manastiri, Kumanova dhe Gostivari.

Në Shkup, në vitin 2022, janë hapur 3.359 firma, në Tetovë – 479, Manastir – 415, Kumanovë – 382 dhe Gostivar – 324 firma të reja.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ministria-e-kultures-

Mbi tre mijë të punësuar në kulturë pa paga, prej nesër nisin me protesta

tara

Taravari: Rroga mesatare në Maqedoninë e Veriut do të jetë minimum 800 euro (Video)

Jorn-Rohde

Rohde, Serbisë: Shtensionoje situatën, menjëherë!

IMG_1243

Kasami: VLEN do të ndajë 500 milionë euro për komunat shqiptare

improvizim bujar

Pasi mori rolin e kryetarit të Kuvendit, Ziadin Sela në seancën e improvizuar shpalli Bujar Osmanin president të shtetit

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Protesta_Mjeket

Specialistët privatë vazhdojnë me grevën, thonë se kanë presione nga klinikat dhe kolegët më të vjetër

qytetare-1280x899

Shumica e të rinjve përdorin rrjetet sociale, sipas tyre partitë janë burimi më i madh i informacioneve të pasakta

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

INFO

NA NDIQ