Në Maqedoninë e Veriut u regjistrua rritje e borxhit publik

Picture of ina-online
ina-online

10/07/2024

Enti Shtetëror për Revizion ka kryer hulumtimin me temën “Efikasiteti i masave dhe politikave në menaxhimin e borxhit publik”, ku ka konstatuar rritje të borxhit publik, për çka ka kërkuar politika të qëndrueshme fiskale, transmeton Portalb.mk.

Përkundër vlerësimeve pozitiv të marra nga Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar, Revizioni vlerësoi që menaxhimi i borxhit publik duhet të bëhet me kujdes.

Pagesa e eurobondeve të emetuara për periudhën 2025-2028 pritet të krijojnë pasiguri në financimin e shtetit, ndërsa në hulumtim janë përfshirë buxheti dhe borxhi i Maqedonisë së Veriut për vitin 2021, 2022 dhe 2023.

Ndryshe, Maqedonia e Veriut në fund të vitit 2023 kishte nivelin publik të borxhit prej 62.1 përqind të BPV-së. Borxhi publik më 31.12.2023 ishte 521 283 600 000 denarë, ndërsa borxhi shtetëror 446 217 000 000 denarë, derisa BPV është mbi 840 611 000 000 denarë.

Totali i borxhit të brendshëm në fund të tremujorit të parë të vitit 2024 arriti në 490.740.000 euro, që është për 82.000.000 euro më shumë se situata në fund të dhjetorit.

TË FUNDIT
8 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
8 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë
10 orë
Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme
10 orë
Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)
11 orë
Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

ME TE LEXUARA

21 orë
Aksident i rëndë në Serbi, humb jetën një grua nga Maqedonia e Veriut, familja po kthehej nga Sllovenia
15 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
21 orë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
14 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
20 orë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
13 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
18 orë
Disa vjedhje në Çarshinë e Shkupit, hajni kapet nga kamerat!
11 orë
MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi
18 orë
Takim në Ministrinë e Shëndetësisë për zgjerim të Listës pozitive me medikamente inovative

LEXO MË SHUMË

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

IMG_4532

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

DASH departamenti amerikan

Klima e biznesit, DASH kritikon korrupsionin në Maqedoninë e Veriut

aksident serbi

MPJ jep detaje për shtetasen e Maqedonisë që humbi jetën në Serbi

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

INFO

NA NDIQ