Vjen cikloni/ Shi në zonat e ulëta, borë në male gjatë fundjavës, më pas temperaturat ulen deri në -9 gradë

INA
INA

06/01/2024

Cikloni që do të vijë këtë të shtunë në mbrëmje, do të vazhdojë të dielën dhe deri në orët e mëngjesit të së hënës.

Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, pritet që në vend të hyjnë masat ajrore të ftohta dhe të lagështa, me origjinë veriperëndimore.

Do të ketë vranësira të dendura dhe reshje shiu të herëpashershme, me intensitet të ulët dhe kryesisht mesatare, por në jug e kryesisht në Ultësirën Perëndimore, reshjet do të jenë me intensitet të lartë deri në formën e rrebesheve. Këto reshje mund të jenë problematike kryesisht në zonat urbane.

Në lartësitë mbi 700-800 metër, priten reshje bore me intensitet të ulët dhe mesatar. Mbi 1000 metër, priten edhe stuhi bore.

Për shkak të këtij cikloni, pritet të ketë erë intensive, me drejtim nga kuadrati i jugut dhe shpejtësi mesatare deri në 10 metër për sekondë, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore, era pritet të fitojë shpejtësi deri në 25 metër për sekondë. Edhe dallgëzimi në det do të jetë i lartë, i forcës 5 deri në 7 ballë.

Por, duke filluar nga dita e hëna dhe në ditët e tjera të javës, do të kemi kthjellime dhe vranësira të pakta kalimtare. Nga e diela dhe në vijim, temperaturat në vlerat maksimale pritet të zbresin në 16 gradë Celsius, ndërsa në vlerat minimale pritet të zbresin deri në -9 gradë Celsius në zonat malore, ndërsa në zonat e ulëta dhe ato bregdetare në -2 dhe 0 gradë Celsius.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

pensionist-pleq

Pensionet do të rriten për 5% – Ai më i ulëti do të ketë shtesë vetëm 626den

Samiti_Foto_Familjare Tirane presidentet ballkan

Foto familjare e liderëve pjesëmarrës në Samitin Ukrainë-Evropa Juglindore në Tiranë

Zelenski Pendarovski Rama

Pendarovski: Mbështetje e plotë për Ukrainën, në rrugën që ata do ta zgjedhin

IMG_9362

Grabitet banka në periferi të Shkupit, hajni mori sasi të madhe të parave

gjukata kushtetuese

Kombësia jo të shënohet në çertifikata, Gjykata Kushtetuese pranon nismën e “Levicës”

rama zelenski

Zelensky nderon me dekoratën më të lartë Ramën, nënshkruhen marrëveshjet e miqësisë

universiteti-i-tetoves-UT

5 universitetet shtetërore reagojnë kundër diskriminimit që ua ka bërë Kuvendi dhe Qeveria

INFO

NA NDIQ