Në muajin janar janë rritur shpenzimet për jete dhe çmimet me pakicë në Maqedoni

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

14/02/2022

Shpenzimet për jetë në janar janë rritur për 1,5 për qind, ndërsa çmimet me pakicë për 1,2 për qind në raport me dhjetorin, kumtoi sot Enti shtetëror për statistika.

Rritja e shpenzimeve për jetë është vërejtur tek kafja, çaji dhe kakaoja për 4,3 për qind, peshku dhe frutat e detit për 3,5 për qind, tek pemët e freskëta për 3,4 për qind, birra për 2,6 për qind, si dhe tek vera, uji mineral, pijet e gazuara, lëngjet, sheqeri, mjalti, çokollata dhe prodhimet konditore.

Rritje ka edhe tek ngrohja qendrore për 14 për qind dhe energjia elektrike për amvisëri për 9,4 për qind.

Ulje të shpenzimeve për jetë ka tek transporti ajror i udhëtarëve për 8,4 për qind, mediumet për nxhirim për 4,2 për qind, veshmbathja për 1,7 për qind, shërbimet paramjekësore për 1,2 për qind, pajisja informatike për përpunim të të dhënave, aranzhmanet turistike.

Krahasuar me janarin e vitit të kaluar, rritje prej 6,6 për qind ka tek shpenzimet për jetë, ndërsa për 7,3 për qind tek çmimet me pakicë.

TË FUNDIT
17 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
24 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
24 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
12 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
1 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut
1 ditë
Kampionia shqiptare: Dua të bëhem Mbretëresha e shahut në botë (VIDEO)
2 ditë
BE: Nuk ka plan B për Maqedoninë, gjashtë muajt e ardhshëm janë vendimtare për Ndryshimet Kushtetuese…

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

INFO

NA NDIQ