Në qershor, numri i te huajve ne Zvicër arrine shifren 2,275,965 ndërt ta edhe shum Shqiptarë..

INA
INA

17 Gusht, 2023

Në gjysmën e parë të 2023, kërkesa e fortë në tregun e punës dhe papunësia strukturisht e ulët patën gjithashtu ndikim në imigracionin në Zvicër. Emigracioni neto në popullsinë rezidente të huaj të përhershme u rrit nga 9,384 në 47,200 krahasuar me gjysmën e parë të vitit 2022. Në fund të qershorit te keitj viti ne Zvicer jetojne 2,275,965 të huaj ketu përfshire edhe mijera shqiptare kryesisht nga Kosova (por jo njumer masiv sikur ne Gjermani), njofton gazeta zvicerane nga Berna Le Canton27.ch duke ju referuar burimeve te autoriteteve helvetike.

26,350 shtetas të BE/EFTA (+339 persona) dhe 8,102 shtetas të vendeve të treta-ballkani (+312 persona) u larguan nga Zvicra
Midis janarit dhe fundit të qershorit 2023, imigrimi në popullsinë e huaj rezidente të përhershme arriti në 85,732 persona, pra 10,634 persona (+14,2%) më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit 2022. 61 808 persona emigruan në Zvicër nga BE/EFTA , që korrespondon me një rritje prej 8736 personash (+16,5%) krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Përsa i përket shtetasve të vendeve të treta, kishte 23,924 persona, ose 1,898 persona (+8,6%) më shumë se në gjysmën e parë të 2022.

Emigrimi i popullsisë rezidente të huaj të përhershme arrin në 34452 persona (+651 persona krahasuar me vitin 2022). Gjithsej 26,350 shtetas të BE/EFTA (+339 persona) dhe 8,102 shtetas të vendeve të treta (+312 persona) u larguan nga Zvicra.

Sipas gazetes zvicerane Le Canton27.ch, emigracioni neto në popullsinë rezidente të huaj të përhershme u rrit nga 9,384 në 47,200 (ndryshimi midis imigrimit dhe emigracionit dhe korrigjimet statistikore). Migrimi neto u rrit për shtetasit e BE/EFTA nga 7,849 persona në 32,487 persona dhe për shtetasit e vendeve të treta nga 1,535 persona në 14,713 persona.

Tregu dinamik i punës
Pas një periudhe paqëndrueshmërie të shkaktuar nga pandemia Covid-19, imigracioni ka vazhduar të rritet që nga viti 2022 në gjashtë muajt e parë të këtij viti. Ky zhvillim është për shkak të fuqisë së tregut të punës. Në fund të qershorit 2023, 95,242 punëtorë të huaj kishin emigruar në Zvicër. 43.180 persona (+14.8% krahasuar me fundin e qershorit 2022) kanë ardhur për punë afatshkurtër, 52.062 persona (+17.3%) kanë filluar një punë afatgjatë. Nga kuotat e lejeve të qëndrimit për punëtorët e vendeve të treta, 41% e lejeve të qëndrimit afatshkurtër (leje 1,632 L) dhe 41% e lejeve të qëndrimit (1,838 leje B) janë ezauruar në fund të qershorit 2023. Gjermane, Frëngjisht,

Situata ekonomike dhe ndërkombëtarizimi i ekonomisë dhe shoqërisë janë shtytës të kërkesës për punë të biznesit. Papunësia është në nivelin më të ulët në 20 vjet. Në shumë profesione, nevoja demografike për zëvendësime (pensione) është thithur nga punëtorët e rekrutuar në Zvicër dhe jashtë saj. Imigrimi për punësim afatgjatë ishte më i fortë në sektorët dytësorë dhe të shërbimeve në hoteleri, planifikim, konsulencë dhe IT, tregti dhe kujdes shëndetësor.

Në periudhën janar-qershor 2023 janë dhënë edhe 41.747 leje të reja kufitare. Në gjashtëmujorin e parë të vitit 2022 kishte 38547 leje. Numri i qëndrimeve të shkurtra që kërkonin një deklaratë ishte 168,896 (viti i kaluar: 155,570). Banorët afatshkurtër janë personat që kanë një punë afatshkurtër me një punëdhënës zviceran (60%), si dhe punonjës të transferuar (31%) dhe ofrues shërbimesh të vetëpunësuar (9%) që qëndrojnë në Zvicër për një kohëzgjatje maksimale prej tre muaj ose 90 ditë pune për ndalesë në vitin kalendarik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Foto: Ilustrim

Flet i dashuri i shqiptares që u vra nga burri në Itali: Një herë kam debatuar me Alfredin!

greqi policia

Tmerr në Greqi/ E preu makineria e mishit, humb jetën shqiptarja në sy të vajzës

Foto: Ilustrim

Vetëvritet burri që ekzekutoi gruan 35-vjeçare në Itali (FOTO)

azil

Po rritet pakënaqësia e gjermanëve me politikën e migracionit, shikoni sa vota do të fitonte AfD

artur liolini

Atë Artur Liolini ndërron jetë në SHBA, Begaj: Pasardhës i denjë i Fan Nolit

policia italiane

Vritet me armë zjarri në rrugë 35-vjeçarja shqiptare në Firence

vrasje

E rëndë në Itali/ Ekzekutohet me plumb në kokë 35-vjeçarja shqiptare, në kërkim burri i saj (EMRI+FOTO)

kroaci-kufi

Dalin detajet: 19 vjeçari nga Kosova është therur për vdekje në kufirin Serbi-Kroaci

homazhe nju jork afrim bunjaku

Homazhe në Nju Jork, për policin e rënë gjatë detyrës në Kosovë, Afrim Bunjaku

INFO

NA NDIQ