Në retë e qiellit ka .. mikroplastikë?!

Picture of INA
INA

29/09/2023

Studimet e kryera në Japoni treguan se në retë ka mikroplastikë që janë të dëmshme për shëndetin e njeriut.

Në një studim të kryer në Universitetin Waseda të Japonisë, u hetua prania e mikroplastikës tek retë.

Në studim, studiuesit mblodhën mostra nga retë në një lartësi prej 1.300 deri në 3.776 metra nga malet Fuji dhe Oyama dhe i ekzaminuan këto mostra me teknika të avancuara imazherie.

Pas ekzaminimit të mostrave, në retë u gjetën 9 lloje të ndryshme polimeresh.

Studiuesit përcaktuan se ka mesatarisht 6.7 deri në 13.9 grimca mikroplastike në çdo litër avull uji në re dhe nënvizuan se kjo situatë mund të ndikojë në klimë.

“Nëse nuk trajtohet problemi i ‘ndotjes plastike të ajrit’, mund të ndodhin ndryshime klimatike dhe rreziqe ekologjike dhe të shkaktojnë dëme serioze të pakthyeshme në mjedis në të ardhmen”, tha studiuesi Hiroshi Okoçi.

Rezultatet e hulumtimit u publikuan në revistën “Environmental Chemistry”.

TË FUNDIT
13 orë
Themeluesi i WikiLeaks marrëveshje me SHBA-në për pranimin e fajësisë/ Lirohet Julian Assange, kthehet në Australi pas një beteje ligjore 12-vjeçare
14 orë
Telefonat Android po bëhen më inteligjentë
14 orë
Kompania Apple në shkelje të rregullave të BE-së për teknologjinë
14 orë
NASA gati për misionin e madh në hapësirë
2 ditë
Apple dhe Meta kanë diskutuar për partneritet?

ME TE LEXUARA

2 ditë
Apple dhe Meta kanë diskutuar për partneritet?
14 orë
NASA gati për misionin e madh në hapësirë
14 orë
Kompania Apple në shkelje të rregullave të BE-së për teknologjinë
14 orë
Telefonat Android po bëhen më inteligjentë
13 orë
Themeluesi i WikiLeaks marrëveshje me SHBA-në për pranimin e fajësisë/ Lirohet Julian Assange, kthehet në Australi pas një beteje ligjore 12-vjeçare
2 ditë
Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë ‘ndoshta do të zhduken’, por ndoshta sepse ‘nuk duhet të ishin aty’

LEXO MË SHUMË

wikipedia

Themeluesi i WikiLeaks marrëveshje me SHBA-në për pranimin e fajësisë/ Lirohet Julian Assange, kthehet në Australi pas një beteje ligjore 12-vjeçare

androidi

Telefonat Android po bëhen më inteligjentë

Apple-1

Kompania Apple në shkelje të rregullave të BE-së për teknologjinë

nasa2

NASA gati për misionin e madh në hapësirë

meta-logo-1

Apple dhe Meta kanë diskutuar për partneritet?

mira murati

Mira Murati për ndikimin e Inteligjencës Artificiale: Disa punë ‘ndoshta do të zhduken’, por ndoshta sepse ‘nuk duhet të ishin aty’

kilometrazh-kilometra

Ulja e kilometave – problem i madh evropian, vetëm dy vetura janë të mbrojtura!

tik tok

SHBA akuzon TikTok për shkelje të ligjeve të privatësisë së fëmijëve

Nvidia

Nvidia bëhet kompania më e vlefshme në botë

INFO

NA NDIQ