Në Shqipëri restaurohet Kurani 100-vjeçar

INA
INA

23/02/2024

Restaurimi i librave të shenjtë meriton një përkujdesje të posaçme, thotë Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave shqiptare derisa ftojnë individët që zotërojnë ndonjë dokument të rëndësishëm që po bjerret dita-ditës ta çojë te restauruesit.

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave njoftoi se Laboratori Qendror i Restaurimit ka restauruar një Kuran 100-vjeçar.

“Në një “sallë operimi”, siç edhe është pagëzuar Laboratori Qendror i Restaurimit, i vetmi në rang vendi, ky Kuran shekullor i është nënshtruar një procesi të mirëfilltë trajtimi, të krahasueshëm me kirurgjinë”, shkruan Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave në faqen e saj onlajn.

“Restaurimi i librave të shenjtë meriton një përkujdesje të posaçme. Dorashka, maska dhe pajime metalike, janë takëmet bazë të laboratorit, ku botimi i sjellë nga zotëruesi ka kaluar në një seri etapash, sikurse janë: dezinfektimi, pastrimi me gomat pluhur, larja në vaska, deacafikimi në vaska, pastrimi nga mbishtresat, riintegrimi i pjesëve të humbura me letër japoneze, restaurimi i kapakut, qepja e fletëve dhe lidhja e fletëve me kapakun. Ky proces pune është finalizuar me dorëzimin e Kuranit të rijetësuar te zotëruesi”, njoftoi Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave shqiptare.

https://www.facebook.com/watch/?v=771780174334217&t=0

Më tej, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave tha se cilido individ që zotëron një dokument të rëndësishëm që po bjerret dita-ditës ftohet që ta çojë te restauruesit të cilët do ta risjellin sërish në jetë.

Prej tetorit të vitit 2020, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave (DPA) në Shqipëri ka prezantuar risinë që bën të mundur për çdo individ, person fizik, juridik, privat ose publik, të përftojë shërbimin e restaurimit të dokumenteve të tij vetjake.

TRT Balkan / agjencitë

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Ibrahim Kazimi

Romani «Eskadronët e Vdekjes»(kronikë e një kasaphane) -një sakrament historik mbi sakrificën kombëtare…

universiteti-i-tetoves-UT

FOTO/ UT bashkëpunim me institucionet shëndetësore të Republikës Federale të Gjermanisë

enver tivari

Zbulohet urdhri i Enver Hoxhës për masakrën e Tivarit: “T’i zhdukim ose t’i shpërngulim” shqiptarët

perkrenare ilire muze

Arkeologët kroatë e gjejnë një përkrenare ilire, është më shumë se 2500 vjet e vjetër

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

cerdhe

Mbi 500 edukatore punojnë me status të pazgjidhur

zvicer zurich cyrih

Universiteti i Cyrihut tërhiqet nga renditja ndërkombëtare e universiteteve

dita starova

Dita Starova-Qerimi nderohet me titullin “KALORËS I URDHRIT TË YLLIT TË ITALISË”

lindita ahmeti

Ka ndërruar jetë poetja dhe studiuesja Lindita Ahmeti!

INFO

NA NDIQ