Në Siberi, -50 gradë – Moska sheh rekord të reshjeve të borës që shkaktuan vonesa dhe anulime të shumta të fluturimeve

INA
INA

04/12/2023

Temperaturat në pjesë të Siberisë kanë rënë në minus 50 gradë Celsius – me stuhitë që mbuluan Moskën me reshje rekord bore dhe ndërprenë fluturimet ndërsa moti dimëror përfshiu Rusinë.

Në Republikën Sakha, e vendosur në pjesën verilindore të Siberisë dhe shtëpia e Yakutsk, një nga qytetet më të ftohtë në botë, temperaturat ranë nën minus 50 C, sipas stacioneve të motit të rajonit, shkruan Reuters, përcjell Telegrafi.

Siç thuhet më tej, temperaturat prej minus 50 C janë bërë më pak të zakonshme vitet e fundit për shkak të ndryshimeve klimatike, me ngrirjen e përhershme që tregon shenja në rritje të shkrirjes.

Ndërkohë në kryeqytetin rus, disa nga reshjet më të mëdha të borës që janë parë ndonjëherë shkaktuan vonesa në disa aeroporte të hënën, me pistat e mbuluara me borë të dendur.


Të paktën 54 fluturime u vonuan dhe pesë të tjerë u anuluan në tre aeroportet më të mëdha të kryeqytetit, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.

Temperaturat në Moskë parashikohej të bien në rreth minus 18 gradë Celsius më vonë këtë javë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

izrael tel aviv gaza

SHBA po e shqyrton mundësinë që të hedhë me avionë ndihma në Gazë

INFO

NA NDIQ