Në spitalin e Manastirit mjekët paguheshin për kujdestari edhe kur nuk punonin

Picture of INA
INA

03/10/2023

Revizorët shtetërorë kanë konstatuar shumë parregullsi në punën e spitalit klinik të Manastirit, që është një goditje shtesë për institucionin mjekësor pas disa ngjarjeve tragjike që ndodhën atje, transmeton Portalb.mk.

Në spital, përkundër faktit se nuk kanë punuarme orar të plotë, punëtorëve u paguhen paga të rregullta dhe kompensim për detyrën, për të cilën nga arkat e spitalit kanë rrjedhur miliona denarë. Ministria e Shëndetësisë nuk është konsultuar për orët e detyrës dhe punonjësitkanë punuar jashtë orarit përtej maksimumit të lejuar prej 190 orësh. Edhe personeli jomjekësor paguhej për kujdestari. Për dallim nga kjo, auditorët kanë konstatuar se shërbimet e detyrueshme shëndetësore nuk janë të aksesueshme për qytetarët.

Revizioni shtetëror kreu revizion edhe në raportet financiare për funksionimin e spitalit për vitin 2022 dhe konstatoi një sërë parregullsish.Me kontrollin e evidencës së orarit të punës, llogaritjes dhe pagesës së pagave dhe shtesave në mëditje, vitin e kaluar janë paguar përafërsisht 581 milionë denarë, për të cilat auditorët kanë konstatuar parregullsi.

“Auditimi ka konstatuar se mënyra e organizimit të orarit të punës nuk është uniforme, për këtë arsye në njësi të caktuara organizative një pjesë e personelit mjekësor nuk garantohet të përmbushë 36 deri në 40 orë pune në javë, gjegjësisht është krijuar një praktikë, gjegjësisht që një pjesë e orarit të punës të kryhet përmes mbi 12 orëshit deri në 24 orë kujdestari, pas së cilës shfrytëzohen më shumë ditë pushimi dhe orët e kaluara në detyrë konsiderohen si orë të plota. Kjo praktikë u mundësoi disa punonjësve që as të mos punojnë me orar të plotë, ndërkohë që u paguhej paga e rregullt dhe kompensimi për detyrën”, thonë auditorët.

Rreth 36 milionë denarë janë paguar në bazë të kujdestarisë, pa pëlqimin e kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë, ndërsa ka pasur pagesë të personelit kujdestar jomjekësor në shumë prej 919 mijë denarë.

“Parregullsi janë konstatuar edhe gjatë pagesës së përafërsisht 7 milionë denarë për punë jashtë orarit të 303 punëtorëve. Përkatësisht, inspektori i punës nuk është njoftuar për punën jashtë orarit dhe nuk janë vendosur kontrolle për numrin e orëve të punës, për këtë arsye 41 punëtorë kanë punuar jashtë orarit mbi maksimumin e lejuar prej 190 orëve, për çka janë paguar rreth një milion denarë”, konkluduan auditorët.

Për disa nga të punësuarit që kanë shkuar për të punuar në objektet tjera shëndetësore janë faturuar rreth një milion denarë më shumë se ora e vërtetë e punës.

“Vitin e kaluar dhe vitet e kaluara spitali as që është kujdesur për mbledhjen e punës së kryer, ndaj auditorët vënë në dukje se – “është krijuar një praktikë e regjistrimit të kërkesave të papaguara për shërbimet shëndetësore të kryera në fund të vitit pa propozim të Komisioni për inventarizimin dhe vendimin e Bordit Drejtues si të dyshimtë dhe kontestues, për shkak të të cilit në mënyrë të pajustifikueshme është zvogëluar gjendja e gjithsej kërkesave për përafërsisht 97 milionë denarë, prej të cilave 92 milionë denarë janë më të vjetër se 5 vjet”.

Gjithashtu, auditorët sugjerojnë që spitali të marrë masa sa më shpejt dhe të vërë në përdorim një përshpejtues linear që përdoret për trajtimin e sëmundjeve onkologjike dhe i cili ka vite që nuk përdoret.

Deri në fund të majit 2022, drejtoreshë e spitalit ishte doktoresha Biljana Gagaçovska, mjeke specialiste psikiatre, e cila e drejtoi institucionin për një mandat, duke përfshirë edhe kohën e krizës së koronës. Nga maji i vitit të kaluar deri në prill të këtij viti, në krye të spitalit ishte doktor Aleksandar Obednikovski, specialist ortopedik. Drejtoresha aktuale e spitalit është Elizabeta Ivanovska, specialiste interniste.

TË FUNDIT
58 minuta
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
2 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
2 orë
Në Beograd shfaqen pllakata me foton e Millosheviqit dhe “Kosova është Serbi”
2 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
2 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

ME TE LEXUARA

2 ditë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
13 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë
1 ditë
Në ditën e fundit të punës si Kryeministër, Xhaferi: Shkruam histori
8 orë
Fatmir Mexhiti emërohet drejtor i ri i Klinikës së Neurologjisë
2 ditë
Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme
23 orë
Kurti pas eliminimit të Shqipërisë: Krenar me ju, e ardhmja është premtuese
2 orë
Në Beograd shfaqen pllakata me foton e Millosheviqit dhe “Kosova është Serbi”
1 ditë
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

Screenshot_20240625-214455~2

Në Beograd shfaqen pllakata me foton e Millosheviqit dhe “Kosova është Serbi”

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

INFO

NA NDIQ