Në Spitalin e Vranjës 700 punëtorë mjekësor, asnjë shqiptar

Picture of INA
INA

13/09/2023

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli ka alarmuar për diskriminimin brutal të shqiptarëve në shëndetësi në Luginën e Preshevës.

Ajo ka theksuar se është e papranueshme dhe johumane që nga 700 punonjës mjekësor në spitalin rajonal të Vranjës, ku mjekohen shqiptarët e tre komunave Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc të mos ketë të punësuar asnjë shqiptar.

“Spitalin e Vranjës, që është spitali më i afërt në Serbi i shqiptarëve të Luginës së Preshevës, meqë as Presheva e as Bujanoci nuk kanë spital, ka mbi 700 punëtorë mjekësor. Prej tyre asnjë shqiptarë, edhe pse mbi 40% të pacientëve janë shqiptarë.

Kurse në konkursin e fundit të Shtëpisë së Shëndetit në Bujanoc, për mjek/mjeke, para shqiptarëve Shkëndije Omeri-Ahmeti, Nerxhane Isufi, Adriana Kamberi, Erduana Sulejmani dhe Egzon Ibishi, është pranuar Marija Simonović, serbe nga Komuna e Vranjës. Edhe pse 60% e popullatës së Preshevës e Bujanocit është shqiptare. Kjo është Serbia të cilën Bashkimi Evropian refuzon ta sheh”, theksoi Fitore Pacolli. (INA)

Fitore Pacolli
TË FUNDIT
6 orë
Spanja kampione e Evropës
7 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
12 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
13 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
13 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

ME TE LEXUARA

19 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
19 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
17 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
14 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
13 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
13 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
12 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

INFO

NA NDIQ