Në Tajlandë turistëve u jepen kartonë të verdhë dhe të kuq dhe më pas dëbohen nga vendi. Gjithçka është si në futboll!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

29/03/2023

Sot u bë e ditur se sistemi i ri dhe i shumëpritur i shërbimit të emigracionit Phuket është lançuar.

Pse e shumëpritur dhe çfarë lidhje ka futbolli me të? Është e thjeshtë, autoritetet e provincës së Tajlandës kanë shpikur një qasje jo standarde për ndëshkimin e turistëve për shkelje të ligjeve lokale. Pak kohë më parë filloi të diskutohej në rrjet dhe tashmë ka dhënë frytet e para.

Futbolli është këtu pavarësisht se turistët që shkelën ligjin filluan të shkruajnë kartonë të verdhë dhe të kuq. Po, nuk po bëjmë shaka, gjithçka është si në sportin më të njohur në botë (megjithëse vetë Tajlanda është shumë më e famshme për boksin).

Kartoni i verdhë i lëshuar do të thotë që turisti mund të vazhdojë qëndrimin e tij në vend, por atij do t’i refuzohet rihyrja. Në rast të shkeljes së përsëritur, mysafirëve të Phuket u lëshohet një karton i kuq, i cili tashmë çon në dëbimin e menjëhershëm nga Tajlanda.

Phuket News raporton: “Në gjysmën e parë të marsit, dy francezë, një shtetas i Ukrainës dhe një shtetas i Suedisë, morën kartonë të verdhë. Kartonë të kuq iu dhanë qytetarëve të Suedisë dhe Francës, të cilët më pas u deportuan”.

Nga rruga, shkeljet më të zakonshme që turistët në Tajlandë i lejojnë vetes janë drejtimi i makinës në gjendje të dehur, dhe hyrja e paligjshme në vend.

Burimi gjithashtu raporton se aktualisht janë 181 procese penale të vazhdueshme të udhëtarëve në Tajlandë. /G.D abcnews.al/

TË FUNDIT
16 orë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen
2 ditë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
3 ditë
Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella
4 ditë
OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë
5 ditë
Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

ME TE LEXUARA

16 orë
Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

LEXO MË SHUMË

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

gazprom

Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë

gjermania-780x470

Gjermania ndahet sërish: Harta elektorale tregoi ndarje të thella

Keshilli-i-Sigurimit-OKB

OKB miratoi rezolutën për armëpushim dhe lirim të pengjeve në Gazë

orban

Orban fitoi në Hungari, por jo aq sa pritej

antoni blinken

Blinken në turne diplomatik për të siguruar armëpushim në Gazë

cdu csu ursula fon der leyen

Unioni CDU/CSU fiton zgjedhjet për PE në Gjermani, partitë në pushtet një rënie shumë serioze

Gaza

Numri i palestinezëve të vdekur në Gaza është rritur në 36,731

gjermani-kufi

Gjermania autorizon kontrolle kufitare përpara Euro 2024

INFO

NA NDIQ