Në të ardhmen, Coopi zviceran do të shesë perime nga Shqipëria

INA
INA

23/02/2024

Gjiganti zviceran tregtar Coop planifikon të zgjerojë dërgesat e saj të perimeve dhe frutave për të përfshirë produktet shqiptare. Drejtori i Përgjithshëm Philipp Wyss thotë se kontratat me prodhuesit shqiptarë duhet të lidhen në pranverë

Coop dëshiron të importojë perime dhe fruta nga Shqipëria. Philipp Wyss, kreu i shitësit, thotë se kontratat me prodhuesit shqiptarë duhet të lidhen në pranverë. Domatet, kastravecat, kungulleshkat, luleshtrydhet dhe mandarinat shqiptare do të plotësojnë produktet spanjolle në të ardhmen.

Spanja përdor shumë ujë, prandaj Coop po kërkon alternativa, siç thotë Wyss në një intervistë për gazetat Tamedia, transmeton portali Shtegu. Greqia dhe Rumania gjithashtu mund të konsiderohen. Në Rumani, një e treta e tokës bujqësore është djerr. Por blerja e pjesëve më të mëdha të tokës është e vështirë për shkak të historisë, thotë Wyss.

Lëndët e para si kakao vijnë gjithashtu nga jashtë. Për shkak të çmimeve të larta të kakaos dhe sheqerit, çmimet e produkteve me këta përbërës janë duke u rritur, thotë kreu i Coop. Negociatat me furnitorët janë duke u zhvilluar.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

policia italiane

Kërkohej nga Italia, shqiptari arrestohet në aeroportin e Valencias

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

zvicer zurich cyrih

Universiteti i Cyrihut tërhiqet nga renditja ndërkombëtare e universiteteve

zvicer-1

Gjeneva mund të kërkojë taksi elektrike nga viti 2030

euro

Sa do të rriten pagat në eurozonë?

INFO

NA NDIQ