Në Tetovë tribunë në kuadër të fushatës “Ne jemi Evropa”

Picture of INA
INA

06/10/2023

Në Tetovë sot do të mbahet tribunë si pjesë e fushatës “Ne jemi Evropa”, në të cilën do të drejtohen zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, Ministri i Arsimit dhe Shkencës, Jeton Shaqiri, ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu, Andrea Silvestri, ambasadore e Republikës së Italisë dhe Pranvera Kasami nga Institute for Leadership and Public Policy – ILPP.

Ngjarja është pjesë e fushatës “Ne jemi Evropa” që mbahet në disa qytete të vendit, nën moton “Panairi i vlerave evropiane”.

Siç kumtoi SÇE-ja, ngjarjet janë të karakterit informativ dhe synojnë thellimin e dialogut me qytetarët për mundësitë dhe përfitimet që ofron anëtarësimi në BE.

Në tribunë në “Zhena park” në Tetovë teme do të jetë anëtarësimi në BE dhe të rinjtë si perspektivë për një të ardhme progresive të shtetit.

Fushata “Ne jemi Evropa” e udhëhequr nga zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, realizohet në tetë qytete të vendit, përkatësisht: Tetovë, Manastir, Kumanovë, Ohër, Shkup, Strumicë, Prilep dhe Shtip, në kuadër të së cilës organizohen tribuna dhe takime me qytetarë, të cilët për secilin nga qytetet japin informacione dhe hapin pika për diskutim për disa tema: bujqësi, kulturë, energji, turizëm, ekonomi, rini, infrastrukturë dhe sociale.

TË FUNDIT
2 orë
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
3 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
3 orë
Në Beograd shfaqen pllakata me foton e Millosheviqit dhe “Kosova është Serbi”
3 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
3 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

ME TE LEXUARA

4 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
14 orë
Tsipras: BE dhe bashkësia ndërkombëtare qartë të tregojnë pasojat e mosrespektimit të Marrëveshjes së Prespës
10 orë
Haxhi Qamilët e sotëm ata që deri dje nuk e njohën shtetin e Kosovës e qëndruan kokulur para flamurit shtetëror
3 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
14 orë
Mickoski njofton investimin e ri në energjetikë: Sigurohet rrymë për 100 mijë amvisëri, 630 punësime të reja
9 orë
Taravari: Duhet të sjellim ligj për përfaqësim të drejt dhe adekuat, nuk ka nevojë për balancuesin kur kemi ligjin
3 orë
Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE
14 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

Screenshot_20240625-214455~2

Në Beograd shfaqen pllakata me foton e Millosheviqit dhe “Kosova është Serbi”

Screenshot_20240625-214151~2

Ukraina dhe Moldavia nisin bisedimet për anëtarësim në BE

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

INFO

NA NDIQ