Në Zvicër arrestohet një shtetas (45) i Maqedonisë së Veriut i dyshuar për terrorizëm

INA
INA

28/02/2024

Mëngjesin e së martës, Policia e Bazelit në Zvicër u mobilizua me një kontigjent të madh dhe ka arritur të arrestojë një të dyshuar për terrorizëm

Herët në mëngjesin e së martës, një kontigjent i madh policie arrestoi një burrë të dyshuar për terrorizëm në Bazel. Zyra e Prokurorisë Federale zvicerane e konfirmoi një raport përkatës të gazetës „20 Minuten“ për agjencinë e lajmeve Keystone-SDA.

Sipas zëdhënëses së Prokurorisë Federale, personi i arrestuar ishte një 45-vjeçar me shtetësi të Maqedonisë së Veriut, transmeton portali Shtegu. Ai akuzohet për mbështetje ose pjesëmarrje në një organizatë terroriste.

I akuzuari është ndalur gjatë aksionit dhe është sjellë në pyetje në polici, thuhet më tej. Duke qenë se procesi është në vazhdim, nuk mund të jepet më shumë informacion për momentin. Aktualisht vlen prezumimi i pafajësisë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

policia italiane

Kërkohej nga Italia, shqiptari arrestohet në aeroportin e Valencias

policia-kosoves

Hajnat bëjnë kërdi në shtëpinë e mërgimtarit në Gjilan, ia vjedhin çantën me mbi 145 mijë euro që i solli nga Zvicra

ilir ikonomi

Ilir Ikonomi, fituesi i Çmimit ‘Lumo Skëndo’ me ‘Apostulli-n’

zvicer zurich cyrih

Universiteti i Cyrihut tërhiqet nga renditja ndërkombëtare e universiteteve

zvicer-1

Gjeneva mund të kërkojë taksi elektrike nga viti 2030

euro

Sa do të rriten pagat në eurozonë?

INFO

NA NDIQ