Në Zvicër mund të vijnë më shumë refugjatë ukrainas se sa ishte parashikuar

Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/03/2022

Sipas një raporti nga NZZ am Sonntag, Zvicra mund të përfundojë duke pranuar shumë më tepër refugjatë ukrainas sesa vlerësuan fillimisht autoritetet qeveritare. Sistemi arsimor do të duhet të përshtatet, përcjell albinfo.ch.

Kombi alpin pritet të përjetojë fluksin më të madh të refugjatëve në dekada, vëren e përjavshmja në gjuhën gjermane në edicionin e saj të së dielës.

Ministrja zvicerane e Drejtësisë, Karin Keller-Sutter. llogariti se 50,000 refugjatë mund të arrijnë në Zvicër deri në qershor. Por, autoritetet kantonale të ngarkuara me trajtimin e të ardhurve të rinj presin që deri në 300,000 refugjatë të arrijnë në Zvicër deri në fund të vitit.

Nga 500 deri në 1000 refugjatë ukrainas kanë mbërritur në Zvicër çdo ditë si pasojë e pushtimit të Ukrainës nga Rusia, përcjell tutje albinfo.ch.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

REXHEPI

Rexhep Rexhepi,Mocarti i prodhimit të orëve zvicerane

taravari kurti

Arben Taravari dhe Kryeministri Albin Kurti vizitojnë Zvicrën

pliizzr

Arrestimi i këngëtarëve shqiptarë në Zvicër, deklarata e fortë e koleges së tyre: Mirë ua bënë, vinë e dredhin by**ët dhe…

treni

Me tren falas për në Evropë, BE dhuron 35 mijë bileta për të rinjtë

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

zvicra

Zvicra, vendi më tërheqës për të bërë biznes

aksident gjermani kamion

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

policia kroaci kroate

​Shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci (FOTO)

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Atentat shqiptarit në Spanjë, 33-vjeçari qëllohet me 5 plumba në një qendër tregtare – zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë

INFO

NA NDIQ