Nedellkov: Nëse nuk pranohet kërkesa për mësim online, përgjegjësia bie mbi autoritetet

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/01/2022

Kryetari i Sindikatës për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, Jakim Nedellkov për “Utrinski Brifing” sërish kritikon masën me hapjen e dritareve nëpër shkolla gjatë orëve të mësimit në temperatura nën zero.

“Ne kemi përgjegjësi të përbashkët për situata të tilla, pavarësisht nëse është pandemi, ekziston Ligji për Sigurinë dhe Shëndetin në Punë. Punëdhënësi duhet të sigurojë kushtet e punës.

Në temperatura të tilla minus është absolutisht e papranueshme, është çnjerëzore dhe kundër ligjit të punosh në temperaturë nën 18 gradë.

Mësuesit duhet të dinë ligjet e tyre për të mbrojtur veten, por edhe nxënësit e tyre. Për këtë arsye mësimdhënësit janë këtu për të ushtruar të drejtat e tyre”, tha kreu i SASHK-ut.

Nedellkov përsëriti qëndrimin e djeshëm se sindikata pret të rishqyrtojë vendimin për fillimin e mësimit në gjysmën e dytë të vitit më 1 shkurt dhe kërkoi të paktën dy javë për të ndjekur mësimet online.

“Nëse kjo nuk bëhet, përgjegjësia është absolutisht e autoriteteve”, shtoi Nedellkov.

TË FUNDIT
43 minuta
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
1 orë
SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse
1 orë
Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it
1 orë
Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë
2 orë
Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

ME TE LEXUARA

1 ditë
QMK: Gjithnjë e më shumë thirrje për prani të gjarpërinjve në vendbanime
12 orë
25 vjet nga demilitarizimi i UÇK-së në Kosovë, ja marrëveshja që u firmos nga Hashim Thaçi e KFOR në 1999
43 minuta
Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë
1 ditë
Kujdes! Nesër dhe pasnesër do të bllokohen disa rrugë në Shkup – që çojnë te varrezat e Butelit
10 orë
EVN Home në Maqedoni pranon ofertën e EMV-së
2 ditë
Sesion plenar i Asamblesë Parlamentare të Procesit për Bashkëpunim në Evropën Juglindore
1 ditë
Tifozët serbë me thirrje “Vrit, ther, që shqiptari të mos ekzistojë”
7 orë
Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

LEXO MË SHUMË

Lajcak

Borrell i zgjat mandatin, Lajçak mbetet edhe disa muaj në pozitën e të dërguarit të BE-së për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë

IMG_3456

SHBA-ve si pëlqen Stoilkoviqi në Qeverinë e re, Ageler: Do ta ndjekim punën e tij, disa deklarata të tij janë tronditëse

KFOR KS

Greqia nis ushtarë në Kosovë në kuadër të KFOR-it

Evzoni-border-station-800x445

Radhë të gjatë në kufi, shumë qytetarë ia mësynë Greqisë

tanja fajon

Fajon: Anëtarësimi i shteteve të Ballkanit në BE, tani ose kurrë

izet mexhiti

Mexhiti do të jetë zëvendëskryeministër i parë, e konfirmon marrëveshjen

ilir veseli saraj

Ilas Veseli zgjedhet si ushtrues i detyrës Kryetar i Komunës së Sarajit

Kurti Mark Rutte

Lidhjet e sekretarit të ri të NATO-s, Mark Ruttes me Kosovën ndër vite

aksiden greqi

30 vjeçarja nga Shkupi humbi jetën në aksident në Greqi

INFO

NA NDIQ