Nën udhëheqjen e re , MASH-i fillon të zgjidhë në mënyrë sistematike sfidat e të rinjve

Picture of INA
INA

05/07/2024

Nën udhëheqjen e re , MASH-i fillon të zgjidhë në mënyrë sistematike sfidat e të rinjve
Nën udhëheqjen e re , MASH-i fillon të zgjidhë në mënyrë sistematike sfidat e të rinjve
Publikuar 09:42 5 Korrik, 2024
Ministria e Arsimit dhe Shkencës është e njoftuar me situatën në të cilën gjenden nxënësit nga Maqedonia dhe mësimdhënësit e tyre mentorë, të cilët u kualifikuan për pjesëmarrje në olimpiadat ndërkombëtare shkencore, ndërsa fatkeqësisht nuk fituan asnjë mbështetje financiare nga shteti. Nën udhëheqjen e re , institucioni tashmë është duke përgatititur zgjidhje sistematike me të cilën këtë sfidë nuk do ta përjetojë asnjë nxënës tjetër në të ardhmen, ndërsa jemi duke u përpjekur të gjejmë gjithashtu zgjidhje ndërhyrëse në mënyrë që të ndihmojmë këta talentë të rinj të realizojnë pjesëmarrjen e këtij viti në gara.

Duam të informojmë se është duke u përgatitur Ligj i ri për Arsimin e Mesëm, në të cilin do të parashihen dispozitat për kompensimin e shpenzimeve të udhëtimit për kotizim për pjesëmarrje në olimpiada shkencore ndërkombëtare. Shumë shpejt, propozim-ligji do të dorëzohet në Qeveri, më pas në Kuvend, ku presim edhe mbështetjen e të gjithë deputetëve, përfshirë edhe deputetët e partisë politike që sot i thirri në Ministri.

Zgjidhja e dytë, nga ana tjetër, është ndërhyrje për situatën specifike. Në mungesë të rregullimit ligjor për veprim të drejtpërdrejtë, MASH-i pak ditë më parë iu drejtua komunitetit të biznesit dhe odave në Maqedoni me qëllim që sipas mundësisë, të ofrojnë sponsorizim për nxënësit e shkollave të mesme që të përfaqësojnë vendin denjësisht në olimpiadat ndërkombëtare shkencore. Presim informatë kthyese.

MASH e vlerëson shqetësimin e subjekteve politike në vend ndaj të rinjve dhe shpreh besimin se çdo ide që do të dorëzohet tek ne me vëmendjen do të shqyrtohet mundësia e zbatimit. Uniteti për të mbështetur të rinjtë tani, inkurajon dëshirën e tyre për kontribut dhe zhvillim ndaj vendit në të ardhmen.

Ministria e Arsimit dhe Shkencës

TË FUNDIT
41 minuta
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
1 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
2 orë
Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

ME TE LEXUARA

21 orë
Qeveria emëroi disa drejtorë
16 orë
Sela flet për ndryshime të sistemit në Maqedoninë e Veriut (VIDEO)
1 ditë
Mexhiti: Kalojmë në veprim kundër kumarit
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
20 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

ilinden krusheve

Për festën e Ilindenit, Siljanovska-Davkova në Pelincë dhe Prohor Pçinski, Mickoski në Krushevë, Gashi në Shkup

Pance Toshovski

Toshovski sot në Tabanoc takohet me Daçiqin

INFO

NA NDIQ