Nëna e Bekim Fehmiut (FOTO)

INA
INA

04/02/2024

shkruan: Daut Dauti

Bekim Fehmiu ka pasur një lidhje të përsosur të dashurisë ndaj nënës së tij. Ai e merrte shpesh nënën në xhirime dhe vende tjera të botës që i vizitonte. Një herë, gjatë viteve të 70-ta, Bekim Fehmiu ka qëndruar disa javë në Londër.

Ka banuar në një apartament superluksos në Park Lane, në pjesën elitare të këtij qyteti. Kishte ardhur për të ushtruar kalurimin (ngasjen e kuajve), që duhej ta bënte në një film dhe njëkohësisht për të incizuar disa pjesë të një filmi.

Bekimi në këtë rast e kishte marrë nënën me vete. Organizonte ‘party’ (ahengje) në banesë ku merrnin pjesë yjet botërore të filmit dhe elita londineze e artit. Ai me mburrje e prezantonte nënën në këto raste dhe artistët ngriteshin në këmbë për ta respektuar një grua nga Kosova, që rrezatonte autoritet.

Nëna e Bekim Fehmiut me siguri ka pasur arsye të mburret pa kufi për djalin e saj.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

xhelal xheladini

Ndërroi jetë këngëtari kumanovar i hiteve të mëdha Xhelal Xheladini

Kurani

Në Shqipëri restaurohet Kurani 100-vjeçar

100-denar

MASH: Janë paguar bursat për nxënësit dhe studentët shfrytëzues të ri

Prof. Dr. Jusuf Zejneli

Emocionohet rektori i UT-së: Qytetarët lëshonin shtëpitë e tyre të fillon mësimi, nuk i ndalonte asgjë studentët..

anila aliu

23-vjeçarja shqiptare “pushton” skenat e botës, fiton çmim në zemër të Serbisë: Jam shumë krenare

albin kurti

Albin Kurti për gjuhën shqipe

tetova

Besa Dauti emërohet drejtoreshë në Galerinë e Arteve në Tetovë (FOTO)

sunaj-raimi

Puna e tre gjërave që e korisin burrin!

Adem-Demaci

Një pjesëz nga “Dashuria kuantike e Filanit”, shkruar nga Adem Demaçi

INFO

NA NDIQ