“Nëna shqiptare nuk e rrezikon shtetin”, ASH reagon për mosrepektimin e Ligjit për Shtetësi (Video)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

04/01/2022

Aleanca për Shqiptarët (ASH) ka reaguar edhe njëherë ndaj, siç thonë, shkeljes së Ligjit për Shtetësi nga institucionet shtetërore duke krijuar pengesa të panevojshme për dhënien e shtetësisë, shkruan gazeta LAJM.

“Kisha rastin të lexoj për familjen Dalipi nga Kumanova, i cili është nga Maqedonia e Veriut dhe bashkëshorten e ka nga Kosova që është nënë e dy fëmijëve dhe nuk i jepet nënshtetësi me arsyetimin se qenka e rrezikshme për shtetin. Nuk e di ku ka një shtet ku nëna e dy fëmijëve mund jetë e rrezikshme për shtetin ku ajo jeton. Prandaj unë edhe një herë apeloj që shteti duhet t’i respektojë këto gjëra, dhe këtu i drejtohem Agjencisë për Siguri Nacionale që mos të bëjë kategorizime të tilla të panevojshme që e rëndon punën e marrjes së nënshtetësisë të njerëzve që këtu jetojnë gjatë”, tha Tateshi.

Një ditë më parë u raportua se Islam Dalipi nga Kumanova dhe dy fëmijët e tij posedojnë nënshtetësi të Maqedonisë së Veriut, por bashkëshortja e tij, tash 10 vite nuk mund të sigurojë shtetësinë, përkundër miratimit të ligjit që parasheh lehtësimin e procedurave. Atë institucionet e konsiderojnë si të rrezikshme për shtetin.

Situata të ngjashme si ajo e familjes Dalipi nga Kumanova flitet të kenë edhe 8 mijë persona të tjerë. Këtë situatë e alarmoi edhe kreu i ASH-së Ziadin Sela, partia e të cilit inicioi ndryshimet në ligjin e shtetësisë. Sela tha se pengesat po bëhen nga ana e MPB-së.

“Informacionet e mia sot flasin që janë 8 000 shtetësi të bllokuara përsëri nga momenti që ne e kemi sjellë Ligjin për shtetësi dhe që presin zyrave të MPB-së dhe po bllokohen që ti marrin shtetësitë. ASH nuk e le me kaq. Ne do të angazhojmë avokat e do ti dalim në ndihmë qytetarëve”, ishte shprehur Ziadin Sela, Kryetar i Aleancës për Shqiptarët.

TË FUNDIT
29 minuta
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet
30 minuta
Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!
43 minuta
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
1 orë
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
1 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

1 ditë
I nxehti i madh – Rekomandohet shkurtim i orëve për filloristët
5 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 ditë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
12 orë
Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë
1 ditë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
9 orë
Walker: Kosova është storie e suksesit për arritjet gjatë 25 vjetëve liri
1 ditë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
4 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

LEXO MË SHUMË

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

INFO

NA NDIQ