Nënshkruhet mocioni për bashkëpunim me Opozitën Shqiptare, Bujare Abazi shefe e shtabit zgjedhor të ASH-së

ina-online
ina-online

08/02/2024

Mocioni i anëtarëve të Kuvendit të Aleancës për Shqiptarët në mbështetje të kryetarit Dr Arben Taravari, u konfirumua mbrëmë në takimin e kuvendarëve të partisë në Kumanovë, me një shumicë prej 75 kuvendarëve.

“Kuvendarët e pranishëm njëzëri i dhanë përkrahje Dr Arben Taravarit për formimin e një koalicioni shqiptar fitues, me kushtin që ky koalicion të përbëhet nga parti dhe figura të pakorruptuara, dhe të ketë në kontratën e vet themeluese zotimin për ndryshim dhe për dërgimin e BDI-së në opozitë. Kuvendarët gjithashtu kërkuan që ky koalicion ta përjashtojë bashkëpunimin paszgjedhor me forcat anti-perëndimore që nuk zotohen për ndryshimet kushtetuese që Maqedonia e Veriut duhet t´i bëjë për të vazhduar rrugën evropiane”, thuhet në një njoftim të shpërndarë për media.

Poashtu u mbajt edhe mbledhja e Kryesisë së partisë në të cilën morën pjesë 17 nga gjithse 30 anëtarë sa numëron ky organ. Të gjithë anëtarët e kryesisë, votuan pro qëndrimit të kuvendarëve dhe zgjodhën Bujare Abazin për shefe të shtabit zgjedhor të partisë. Aleanca për Shqiptarët njoftoi se me këtë vendim, pushojnë së funksionuari organet partiake dhe se kompetencat kalojnë në shtabin qendror zgjedhor dhe shtabet komunale të cilat do të formohen në vijim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

stevo-pendarovskiii-780x470-1

Pendarovski: Do të anëtarsohem në VMRO-DPMNE nëse do të arrijnë që maqedonasit t’i përfshijnë në Kushtetutën bullgare

IMG_9497

Kongresi i LSDM zyrtarizoi kandidaturën e Pendarovskit për president

IMG_9496

IPIS demanton: Nuk kemi bërë anketë që u shpërnda sot

IMG_9478

Pritja e Taravarit në Strugë në hapjen e shtabit zgjedhor (Video)

IMG_9479

Selimi: Ndihma e shpejt në Shkup për herë të parë me shef shqiptar

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI me kandidatë për deputetë në njësitë 3 dhe 4, ja emrat?

Ilir-Demiri-921x614

Demiri: nuk do të ketë incizime pa radhë, terminet për rezonancë magnetike do të publikohen në “Termini im”

gordana-siljanovska-1392x899

Shkup: Gordana Siljanovska Davkova, kandidate për presidente e VMRO DPMNE-së

policia speciale maqedoni

Ish-kryetari i një komune në Maqedoni kapet nga policia si pjesë e një grupi kriminal

INFO

NA NDIQ