Nëntë fëmijë helmohen me salmonelë në tre shkolla të komunës së Karposhit

INA
INA

09/11/2023

Nëntë raste të nxënësve të infektuar me salmonelë nga Komuna e Karposhit në Shkup janë raportuar në Qendrën për Shëndet Publik.

Fjala është për nxënësit e shkollave fillore “Vlado Tasevski”, “Jan Amos Komenski”, ndërsa një rast e ka raportuar “Vojdan Chernodrinski”. Sipas informacioneve të prindërve, bëhet fjalë për fëmijët më të vegjël, nxënës nga klasa e parë deri në të tretën. Salmoneloza është një sëmundje e shkaktuar nga ushqimi që zakonisht lidhet me konsumimin e vezëve dhe është një problem i rëndësishëm i shëndetit publik.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

vrasja ekuador remzi azemi

Vrasja në Ekuador e shqiptarit, arrestohet në Maqedoni i shumëkërkuari

INFO

NA NDIQ