Nëntë shtetas të RMV-së janë goditur nga tërmeti, por ata janë të sigurt

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

Ministria e Jashtme e RMV-së ka informuar se tetë nxënës dhe mësuesi e tyre nga Maqedonia e Veriut që u goditën nga tërmeti në Turqi janë nxënës të një shkolle të mesme të Gostivarit.

Asnjëri prej tyre nuk është në rrezik për jetën dhe një nga dy nxënësit e plagosur, i cili ka pësuar frakturë gjatë tërmetit, ka marrë ndihmën e parë mjekësore, përcjell INA.

Ministria shton se të nëntë janë të sigurt dhe jashtë rrezikut për jetën dhe se një nga dy nxënësit e lënduar, i cili ka pësuar frakturë gjatë tërmetit, ka marrë tretman mjekësor fillestar. Sipas Ministrisë së Jashtme, ai tashmë është gati të kthehet në vend së bashku me anëtarët e tjerë të grupit pasi në vendngjarje të mbërrijë një diplomat nga Ambasada në Ankara.

Sipas të dhënave të fundit që disponon Ministria e Punëve të Jashtme, aktualisht në Turqi nuk ka shtetas të tjerë të Maqedonisë të cilët janë në rrezik apo që kanë nevojë për ndihmë.

“Përfaqësuesit tanë qëndrojnë të hapura për ndërhyrje të mundshme nëse lind nevoja. Shfrytëzojmë rastin të theksojmë edhe një herë se misionet tona diplomatike në Turqi janë në dispozicion 24 orë në ditë për të gjitha pyetjet e mundshme, në numrat e telefonit: +905394569710 në Ankara, +905456149777 në Stamboll dhe + SOS telefon i MPJ-së në Shkup. 38975273732″, bën me dije Ministria e Punëve të Jashtme. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

izet mexhiti

Mexhiti: Paska folë prap makineria propaganduese e Gebelsit të BDI-së!

vlen llogo

VLEN: Pacienti dhe Fronti i listës së zezë, shkaktarët e rënies së besimit në gjyqësor dhe prokurori

Kacarska-780x439-1-1

Kacarska: Gjykata Kushtetuese mund të vendosë për kushtetutshmërinë e Kodit Zgjedhor

bujar osmani

Osmani: Brenda 48 orëve mund të shpërthejë konflikt në Lindjen e Mesme

mpj22-696x385

MPJ apelon që të shmangen udhëtimet në Izrael dhe rajon

BDI selia

BDI: Korrupsioni ka emër, Izet Mexhiti dhe komuna e Çairit

bdi-ali-ahmeti-cair

BDI më e pasura, me më shumë para se partitë tjera

mexhiti izet

VLEN: Ndryshimet kushtetuese, kusht për koalicion me VMRO-DPMNE-në

KSHZ-Komisioni

Këto janë numrat e listave për deputetë që mund të votoni më 8 maj

INFO

NA NDIQ