Nëse e vëreni këtë simptomë teksa jeni shtrirë me shpinë, zemra juaj nuk po punon mirë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

22/02/2023

Dëmtimi i zemrës është një problem shumë serioz shëndetësor. Ndodh kur zemra nuk është më në gjendje të pompojë mjaftueshëm gjak, që do të thotë se nuk siguron furnizimin e nevojshëm të gjakut në trup.

Faktorët e rrezikut për këtë sëmundje janë presioni i lartë i gjakut, obeziteti, konsumimi i tepërt i alkoolit dhe mosha. Mjekët rekomandojnë që të filloni trajtimin e tij sapo të merrni diagnozën.

Numri i personave që vuajnë nga insuficienca kardiake është vazhdimisht në rritje dhe pritet që deri në vitin 2040, dy herë më shumë njerëz të vuajnë nga kjo sëmundje.

Sipas Shoqatës Amerikane për Shëndetin Kardiovaskular, vlerësohet se 1-2 për qind e popullsisë së përgjithshme të vendeve të zhvilluara ka dështim të zemrës dhe vetëm 50% e pacientëve me sëmundje të avancuar mbijetojnë pesë vjet.

Megjithëse dështimi i zemrës është një sëmundje relativisht e zakonshme, shumë njerëz nuk e dinë se cilat janë simptomat e saj. Njëri prej tyre është veçanërisht tregues dhe nuk duhet të injorohet. Është vështirësi në frymëmarrje gjatë shtrirjes, e njohur edhe si ortopnea.

“Në rrethana normale, kur shtriheni, gjaku do të udhëtonte pa probleme në ekstremitetet tuaja dhe do të kthehej në zemër, por nëse keni dështim të zemrës, zemra nuk mund të përballojë sasinë e shtuar të gjakut. Kjo çon në depozitimin e lëngjeve në mushkëri dhe rrjedhimisht në gulçim”, shpjegoi një ekspert i kësaj sëmundjeje nga Universiteti i Miçiganit.

Nëse e vëreni këtë simptomë në veten tuaj, është e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj sa më shpejt të jetë e mundur dhe të merrni hapat e nevojshëm për të përmirësuar shëndetin e zemrës.

Simptoma të tjera të mundshme të dështimit të zemrës që duhet t’i kushtoni vëmendje përfshijnë:

Dispnea (vështirësi në frymëmarrje), lodhje e tepërt, performancë më e dobët fizike, ënjtje e ekstremiteteve të poshtme.

Simptomat më pak të zakonshme të kësaj sëmundjeje janë: Kollë e fortë gjatë natës, një rënie e papritur e përqendrimit, zhurma e frymëmarrjes, rritje e papritur e peshës trupore.

TË FUNDIT
3 ditë
Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)
1 javë
Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën
1 javë
Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë
2 javë
Parashikimi i motit
3 javë
Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

rijad shaqiri

Deputeti Shaqiri takoi komandant Dunavin në burgun e Idrizovës (FOTO)

izet mexhiti vlen

Mexhi jep lajmin e mirë: Kalojmë në veprim për Tetovën

moti sot

Moti sot me diell dhe i ngrohtë, deri 34 gradë

moti sot

Parashikimi i motit

mickoski gir geer

Mickoski në takim me Geer: Qeveria do të vazhdojë bashkëpunimin me BE-në në frymën e partneritetit dhe vlerave të përbashkëta

afrona

“A më hala?” Si Blero e vuri në siklet Afronën, ja si u përgjigj ajo

mirlind daku

Rubin Kazan merr masa ndaj Mirlind Dakut

instagram

Instagram njofton veçorinë e re që do të shpërndahet te përdoruesit në mbarë botën

fronti evropian

Fronti Europian sërish me akuza ndaj VLEN për pjesëmarrjen në Qeveri

INFO

NA NDIQ