Nëse jeni të ftohur, kujdesuni për dietën tuaj, 8 ushqime që rrisin imunitetin

Iliria News Agency
Iliria News Agency

21/01/2023

Imuniteti natyror është mbrojtja më e mirë kundër të gjitha sëmundjeve. Nutricionistja Branka Mirkovic shpjegoi se çfarë duhet të hani për të pasur imunitet sa më të mirë.

“Një dietë e shëndetshme përmirëson imunitetin tuaj ndaj sëmundjeve. Ajo që futni në trupin tuaj përmes dietës tuaj është e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Ia vlen të kujdeseni për dietën tuaj dhe të forconi mbrojtjen tuaj kundër gripit dhe ftohjes. Të gjitha ushqimet për forcimin e imunitetit janë të disponueshme në dyqane dhe tregje dhe nuk nevojitet asnjë dietë ekstreme”, shpjegon nutricionistja Branka Mirković.

Peshku i yndyrshëm

Agrumet

Hudhra

Rrënja e xhenxhefilit

Perime jeshile

Specat dhe lakër turshi

Kos

Bajame ose fara luledielli

“Rekomandohet një dietë mesdhetare, tre vakte më të vogla gjatë ditës dhe fruta brenda 8 orëve në ditë. Gjumë dhe pushim të mjaftueshëm gjatë natës. Eliminoni nga dieta ushqimet e përpunuara industrialisht, pijet energjike dhe të gazuara, ushqimet e ëmbla dhe të kripura, ushqimet e shpejta”, thotë dietologia jonë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

lukaku

Lukaku e preferon kalimin në Saudi Pro League

google

Google do të fillojë të tarifojë për atë që përdorim çdo ditë?

Moti_26-780x470-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

gordana siljanovska davkova

VMRO-DPMNE mban tubimin e parë, Siljanovska – Davkova: Ne jemi europianët e vërtetë

rrjete sociale instagram facebook tik tok

Instagram po teston një veçori të re

guardiola

​Guardiola: Haaland është sulmuesi më i mirë në botë

bilall kasami

Kasami prezanton një prurje të re në Çair (FOTO)

dejvid daviv gir geer

Keqpërdoren 2.2 milionë euro para të BE-së! Ambasadori Gir pa koment, Dimova me akuza ndaj Zoran Zaevit

egla hygerta sako

“Eglën e njoh shumë mirë, kemi qenë bashkë në fakultet”, Hygerta Sako zbulon më shumë detaje për aktoren

INFO

NA NDIQ