Nëse nuk bëhen ndryshimet kushtetuese, do të lëshohet shansi për në BE

Picture of INA
INA

06/06/2023

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, deklaroi se qëllimi i tyre është që të përpiqen ta dërgojnë vnedin drejtë anëtarsimit në Bashkimin Evorpian (BE).

“Pres që të shtrohen të gjitha pyetjet me ndryshimet kushtetuese, të bisedohet rreth vetë tekstit dhe rreth procesit se si të zbatohen ato sa më shpejt dhe thjesht me qëllim që t’i vazhdojmë negociatat dhe ta heqim bllokimin e mundshëm. Mendoj se vetëm dialogu është zgjidhja më e mirë dhe para se të fillojë procedura në Kuvend, është logjike që liderët e partive më të mëdha politike të ulen, të bisedojnë. Qeveria do të jetë konstruktive dhe gjithmonë do të jetë konstruktive”, thotë Mariçiq.Ai nënvizoi se nuk sheh asgjë kontestuese se pse në Kushtetutë nuk duhet të shkruhen edhe disa komunitete, siç thotë Mariçiqi janë edhe ashtu qytetarë që jetojnë në vend.“Mendoj se përgjegjësia e secilës parti politike nuk mund të hiqet duke komentuar dhe sulmuar një parti tjetër politike. Është koha që Mickoski dhe të gjithë të tjerët në VMRO-DPMNE të ballafaqohen me faktin se kemi shans të marrim një vendim së bashku. Askush nuk do të fajësohet, sepse nuk e cenon konceptin e Kushtetutës sonë, as të vendit tonë, as nuk e prek identitetin maqedonas”, thotë Mariçiqi.

Ai theksoi se për koalicione të mundshme me siguri mund të bisedohet më tej, por konsideron se më mirë do të arrihet bashkimi kombëtar maqedonas nëse të gjitha partitë kryesore votojnë për ndryshimet kushtetuese dhe e hapin rrugën drejt BE-së.

TË FUNDIT
8 minuta
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
29 minuta
Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës
40 minuta
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”
3 orë
Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

ME TE LEXUARA

1 ditë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
11 orë
Bashkëshortja e Ilir Metes, Monika Kryemadhi, pesë orë rresht është marrë në pyetje nga SPAK-u, në Tiranë
1 ditë
Lloga: Erdhi dita kur presidentja nuk e njeh shtetin e saj
9 orë
Gjykata civile SHKUP vendos: Qani Nesimi është myfti i Tetovës
1 ditë
Mickoski: Krenar Lloga kuadrot për drejtësi i kërkonte në Zajaz. Lloga ja si i përgjigjet
5 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
1 ditë
Ja si do të duket përbërja e re e Qeverisë

LEXO MË SHUMË

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

INFO

NA NDIQ