Nëse nuk e dinit, këto janë celularët më të shitur të të gjitha kohërave

INA
INA

30/01/2024

Në vitin 2021, kishte 7.1 miliardë përdorues të telefonave celularë në botë, që është rreth 90 për qind e popullsisë globale. Telefoni celular është tani një nga pajisjet teknologjike më të përhapura dhe telefonat e hollë modernë janë shumë të ndryshëm nga paraardhësit e tyre, të cilët ne shpesh i quajmë tulla.

Por a keni menduar ndonjëherë se cilët janë telefonat celularë më të shitur të të gjitha kohërave?

Duke përdorur të dhëna nga Wikipedia, Yahoo Finance dhe Omdia, ekipi Visual Capitalist veçoi shitjet e telefonave celularë që kanë përjetuar sukses të jashtëzakonshëm.

Më të shiturit e të gjitha kohërave

Në krye të listës së telefonave celularë më të shitur të të gjitha kohërave është Nokia 1100 i dashur, i cili kishte më shumë se 250 milionë shitje në 6 vjet përpara uljes së çmimit të tij në 2009.

Në vend të dytë është një tjetër variant i së njëjtës linjë, “nokia 1110”, me 248 milionë telefona të shitur.
Vendin e tretë e zë iPhone 6/6 Plus me 222 milionë telefona të shitur dhe 17 vendet e mbetura ndahen kryesisht mes Nokia 3 dhe iPhone, të cilët kanë pasur pasuri shumë të ndryshme gjatë dekadës së fundit.
Pasi pati sukses të madh me telefonat me funksione, Nokia pati një dështim në tranzicionin drejt telefonave inteligjentë dhe u tejkalua shpejt në treg nga Apple, Google dhe Samsung. Microsoft bleu biznesin e telefonave celularë të Nokia-s në vitin 2014 për të mbështetur Windows Phone-in e saj, por kur kjo dështoi, ai iu shit HMD Global. Sot, ajo kompani ende prodhon telefona Nokia që funksionojnë në Android.

Rivaliteti i telefonave celularë modernë: Apple kundër Samsung

Është e vështirë të besohet se sa shpejt është zhvendosur biznesi kryesor i Apple nga kompjuterët tek telefonat. Në vitin 2009, shitjet e iPhone përbënin 25 për qind të të ardhurave të kompanisë. Deri në vitin 2023, gjysma e të ardhurave prej 383 miliardë dollarësh do të vijnë nga telefonat.

IPhone dominon çdo vit listën e top 10 telefonave celularë më të shitur, gjë që mund të shihet në listën e mëposhtme.Mirëpo, “iPhone”-in konkurron edhe “Samsung” korean. Dhe megjithëse modelet e biznesit të dy kompanive ndryshojnë, telefonat e tyre krahasohen vazhdimisht, dhe ndërsa Apple dominon tregun amerikan të smartfonëve (52% të tregut), Samsung i mund ata në nivel global me 22% të tregut, krahasuar me 19% të Apple

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

5 vendet në shtëpi ku interneti është i ngadaltë

Bitcoin

Bitcoini i pandalshëm, në prag ta ripërsërisë rekordin prej 69 mijë dollarësh

eva-elektrike

Çfarë nëse rrufeja godet një automjet elektrik

google

Google prezantoi Gemini në Messages, aktivizoi përmbledhjen e tekstit në Android Auto c

femij telefon

Italia ndalon celularët në shkolla me çdo kusht!

Inteligjenca Artificiale IA

Google konfrontohet me Indinë shkaku i përgjigjes së chatbot-it me Inteligjencë Artificiale

Inteligjenca artificiale AI

IA ndihmon në mënyrë disproporcionale në mbrojtjen kundër kërcënimeve të sigurisë kibernetike

facebook-meta

“Meta” do të krijojë ekip për të luftuar dezinformimin në zgjedhjet e BE-së

Galaxy S24

Përjetoni përvojën më të jashtëzakonshme celulare me një nga pajisjet e serisë Galaxy S24

INFO

NA NDIQ