Nëse nuk e dinit, ky është dallimi mes alergjisë dhe ftohjes

INA
INA

13/10/2023

Rrjedhjet e hundës, teshtitja dhe kolla janë simptoma të zakonshme të alergjive, por edhe të ftohjes.

Dallimi midis simptomave të tyre ndonjëherë mund të jetë i vështirë, shkruan Healthline. Megjithatë, shenjat dhe simptomat shtesë mund t’ju ndihmojnë të bëni dallimin midis tyre.

Alergjitë mund të shkaktojnë skuqje në lëkurë dhe kruajtje në sy, ndërsa ftohja e zakonshme mund të çojë në dhimbje trupi dhe ethe. Ndryshe, alergjitë mund të ndikojnë në sistemin tuaj imunitar për periudha të gjata kohore.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

prostate_ultrasound

Prostata, problemet dhe trajtimi

Karrota

Aleati i shkëlqyer në luftën kundër erës së keqe të gojës

pesha

Ilaçet që përdoren për humbje të peshës mund ta ulin rrezikun për kancerin e zorrëve

rexhail ramadani

Mjeku shqiptar nga Kumanova tregon pse iku për Gjermani

fruthi

Rumania shpall epidemi të fruthit

Karrota

Nëse vuani nga anemia, këto janë lëngjet që duhet të konsumoni

nyje

Pse dhembin këto pjesë të trupit në këtë periudhë

lodhje gjume plogeshti

Arsyet se pse flini më shumë se 8 orë

duart dridhje

Cilat janë sëmundjet autoimune?

INFO

NA NDIQ