Nëse nuk ka dakordim partiak, Xhaferi do të shpallë vet datën e zgjedhjeve

ina-online
ina-online

08/11/2023

Zgjedhjet parlamentare dhe presidenciale me ose pa konsensus politik do të mbahen në afatet kohore. Kështu deklaroi i pari i Kuvendit, Talat Xhaferi,i cili u bëri thirrje partive politike që të arrijnë dakordim për caktimin e datave të zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale, në të kundërtën ai do t’i shpallë vetë të njëjtat në bazë të afateve që përcakton kushtetuta dhe ligjet e Maqedonisë së Veriut.

“Ritheksoj edhe një herë zgjedhjet presidenciale duhet të mbahen brenda 60 ditëve të fundit të mandatit. Data e cila duhet të jetë duhet të dakordohen, nëse nuk dakordohen, e caktojë unë duke i respektuar të gjitha afatet kohore që i kam obligim t’i respektojë. Sa i përket zgjedhjeve parlamentare afati i rregullt është brenda 90 ditëve të fundit të mandatit dhe nëse nuk dakordohen, përsëri është kompetencë dhe obligim i im që unë të vendosë konform afateve dhe përcaktimeve kohore që janë të sansksionuara në Кushtetuë dhe ligj”, theksoi Xhaferi.

I pyetur për procesin e ndryshimeve kushtetuese, Xhaferi tha se janë ende në pritje për reflektimin e deputetëve të Kuvendit, që të votojnë pro ndryshimeve kushtetuese.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

bdi

Kryesia qendrore ia delegon kompetencat, Ali Ahmeti do të vendos për koalicionet parazgjedhore

Arbnor-Maliqi-LD-1130x635-1

LD: Mos nënçmohen studentët

LEN lidhja evropiane per ndryshim

LEN kërkon nga pushteti përgjigje: A është i përfshirë Lupço Palevski edhe në organizimin e rastit të montuar “Monstra”?!

besa

Lulzime Ameti: Vendbanimet shqiptare pa autostrada, Qeveria prioritet kazinot

kufi-bllace

Vikendi i zgjatur, shkakton kolona kilometërshe në kufirin e “Bllacës”

Talat Xhaferi

Xhaferi: Festat kombëtare na tregojnë se duhet të ruhet trashigimia shpirtërore

Carshia-e-Shkupit

Maqedoni/Hoxhallarët para politikanëve, besim i ulët në institucionet e shtetit

grabitja

Arrestohet shkupjani që grabiti një barnatore në Shkup

LSDM SDSM

LSDM akuzon Mickoskin për fshehje të informacioneve në rastin e vrasjes së dyfishtë

INFO

NA NDIQ