Nëse Taravari nuk pranon, Kasami do të jetë kandidati i opozitës shqiptare për president të shtetit

ina-online
ina-online

12/02/2024

Nëse Arben Taravari mbetet në qëndrimin se nuk është i interesuar të jetë kandidat për president të shtetit, atëherë atë garë, për koalicionin e partive opozitare shqiptare, do ta zhvillojë Bilall Kasami. Këtë në intervistë për 360 shkallë e tha personalisht Kasami, lideri i Lëvizjes Besa, transmeton Portalb.mk.

“Fillimist u bisedua që të jetë zotëri Taravari, por nuk përjashtohet, ka kombinime që edhe unë të jem”, tha numri një i Besa-s.

Kasami pretendon se biseda me Taravarin në këtë temë nuk ka përfunduar.

“Zotëri Taravari tha se nuk është i interesuar, por ne nuk flasim për interesa personale, për pretendime personale, por flasim për interesin e shqiptarëve për sjelljen e ndryshimeve. Nëse së bahsku vlerësojmë se zotëri Taravari do të jetë kandidati më i mirë për president, unë besoj tërësisht se z. Taravari do të jetë i gatshëm ta zhvillojë këtë garë, aq më shumë që në të gjitha bisedat që kemi pasur, të gjitha konsultimet, z. Taravarin e theksojnë si kandidat serioz që të shkojë në rrethin e dytë”, u përgjigj numri një i Lëvizjes Besa.

Nga vendimi se cili do të jetë kandidati presidencial, varet edhe kush do ta udhëheqë listën e deputetëve të “Lidhjes Evropiane për Ndryshim” në njësinë e 6 zgjedhore. Nëse Taravari është kandidat për shef të shtetit, atëherë Kasami do të jetë bartës liste dhe e kundërta, thotë lideri i Besa-s.

“Parimisht jemi marrë vesh që liderët e partive politike të jenë bartës të procesit, që nënkupton se, në njësitë zgjedhore prej ku vijnë presidentët e partive të caktuara, ata do të jenë bartës në ato njësi zgjedhore. Në njësinë zgjedhore 6 ku jemi së bashku me liderin e Aleancës, kemi marrëveshje parimore që të dytë të jemi bartës të procesit, ende nuk kemi vendosur kush në cilin pozicion të jetë dhe në përputhje me këtë do të varet edhe vendimi ynë për njësinë e 5 zgjedhore. Edhe njëherë, para se të shohim ku do të jetë Besa, ne pamë se cili është pozicioni i cili mund të sjellë ndryshime dhe kur të vijë ky ndryshim, atëherë do ta kemi më të lehtë të ulemi dhe të flasim – kush, ku do të marrë përgjegjësi për qeverisje me shtetin, tha Kasami në intervistë.

Sipas marrëveshjes parimore, bartës liste i LEN-it në njësinë e 1 zgjedhore do të jetë Izet Mexhiti, në njësinë e 2-të zgjedhore – Afrim Gashi. Përfaqësuesi i Vetëvendosjes, Bekim Qoku, edhe pse është nga Struga (NJZ 5), do të jetë në listën e LEN-it në njësinë e 6 zgjedhore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ziadin sela

Sela për Kurtin: I kam dalë borxh!/ Kam dhënë kontribut modest që ai të jetë sot kryeministër

bota ruse harta

Ushtarët rus në Ukrainë bëjnë fotografi me një hartë që tregon edhe Ballkanin

Screenshot_2024-02-29-20-47-04-453_com.facebook.katana-edit

Dr. Ilir Vela i bashkangjitet Aleancës për Shqiptarët

tv-media-radiodifuzion

Ja lista e mediave nga KSHZ që do të ndjekin fushatën reklamuese të zgjedhjeve

zgjedhje maqedoni

Partitë për zgjedhje do të reklamohen në 249 portale, 37 televizione dhe 35 radio

asdren shkupi besa

Kasami prezanton aderimin e radhës në BESA

instituti-arben-xhaferi

(VIDEO) Instituti “Arben Xhaferi” instalon barometrin e përfaqësimit të drejtë

ahmeti zaev kovacevski

BDI a e mashtroi LSDM-në për “Frontin Europian”? (VIDEO)

talat xhaferi edi rama

Xhaferi: Plani i rritjes kyçe për anëtarësimin e përshpejtuar në BE

INFO

NA NDIQ