Nëse vuani nga këto probleme shëndetësore mos hani vezë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Njerëzimi i konsumon vezët prej mijëra vitesh. Dikur, ato ishin ushqime të mrekullueshme mbijetese, veçanërisht në ato zona të planetit ku ishte e pamundur të gjeje ushqime të tjera në periudha të caktuara të vitit. Por gjërat ndryshuan në shekullin XX, kur shpërthyen epidemitë e sëmundjeve autoimune, virale, bakteriale dhe kanceret.

Një njeri ha mesatarisht mbi 350 vezë në vit. Bëhet fjalë për vezë shqeto ose produkte që përmbajnë vezë.

Nëse vuani nga ndonjë sëmundje si ajo “Lyme”, lupusi, sindroma e lodhjes kronike, migrena ose fibromialgia, eliminimi i vezëve nga dieta do t’i jepte trupit ndihmën e duhur për t’u përmirësuar.
close
volume_off

Problemi më i madh me vezët është se janë ushqimi i preferuar i kancereve dhe cisteve të tjera, fibromave, tumoreve dhe nodulave. Gratë që vuajnë nga sindroma e vezoreve policistike, kanceri i gjirit ose ciste dhe tumore të tjera, nuk duhet të konsumojnë në asnjë mënyrë vezë. Të njëjtën gjë duhet të bëni edhe nëse po përpiqeni ta parandaloni kancerin ose të luftoni një kancer ekzistues. Eliminimi i vezëve nga dieta rrit ndjeshëm shanset për ta luftuar sëmundjen dhe për t’u shëruar.

Vezët gjithashtu shkaktojnë inflamacion dhe alergji, ushqejnë viruset, bakteret, mykun, kërpudha të tjera dhe edema në sistemin limfatik.

Njerëzve që janë diagnostikuar me myk “Candida” ose mykotoksina u thuhet shpesh që vezët përmbajnë proteina të padëmshme, që nuk i ushqejnë ato, por kjo është e gabuar.

TË FUNDIT
19 minuta
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6
3 ditë
Humbni peshë duke ngrënë dardha
6 ditë
Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)
1 javë
Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)
2 javë
Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

ME TE LEXUARA

19 minuta
KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

LEXO MË SHUMË

KSHZ

KSHZ shpalli rezultatet e para nga rivotimet, ja si u votua në njësitë 5 dhe 6

dardha

Humbni peshë duke ngrënë dardha

Kiara tito

Kiara e mbajti 9 muaj në bark, por duket se Luna Mari është kryekëput si babi Luizi! (Foto)

Polici-a-2-750x430

Ky është i riu nga Tetova që vdiq sot duke bërë dush (FOTO)

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

Përbërja e re parlamentare do të ketë 30 deputetë shqiptarë

arben taravari

Taravari: Nesër zbulojmë programin e VLEN-it, pika e parë – rruga evropiane

moti nxehti temperatura-termometri

Prilli, muaji sërish me temperatura rekord/ Shkencëtarët paralajmërojnë: Po shkojmë drejt…

Sela bizneset strugane

Sela viziton bizneset strugane (VIDEO)

kasami rinine

Kasami me rininë e VLEN-it në hapësirat turistike të Malit Sharr: Turizmi malor, prioritet i qeverisë së ardhshme

INFO

NA NDIQ